Steve Jobs rezignoval, nahradí ho Tim Cook

Zakladatel technologického gigantu Apple a jeho dlouholetý vůdce Steve Jobs nabídl svou rezignaci představenstvu společnosti. V rezignačním dopise, který dorazil na včerejší schůzku představenstva, vysvětlil Jobs svůj krok následovně:

„Vždycky jsem říkal, že jestli jednou přijde den, kdy už nebudu moci plnit své povinnosti a očekávání, která jsou na mě kladena coby výkonného ředitele Applu, budu tím prvním, kdo vám to oznámí. Bohužel, ten den právě přišel.“

Jobs, který se od roku 2003 léčí s rakovinou slinivky a v roce 2009 podstoupil transplantaci jater, byl na zdravotní dovolené už od ledna letošního roku. V březnu si sice nenechal ujít představení nové generace iPadu, kterého se osobně ujal a novinářům předvedl půlhodinovou show, pak se ale opět stáhl do ústraní. V pozici šéfa Applu jej už od ledna zastupoval provozní ředitel Tim Cook, který ho teď definitivně nahradí.

O Jobsově vážných zdravotních problémech a možné rezignaci se nárazově spekuluje celý letošní rok. Propíraná je i osoba jeho dlouho jasného nástupce Tima Cooka. Sám Steve Jobs o něm ale nepochybuje a i ve svém rezignačním dopise vyzdvihl právě Cooka jako svého nejvhodnějšího nástupce.

Steve Jobs měl natolik silnou pozici v čele společnosti, že trh reagoval na jakékoli jeho zdravotní komplikace okamžitým pádem akcií. Stalo se tak i v lednu při jeho odchodu na zdravotní dovolenou. Po včerejším oficiálním oznámení jeho rezignace akcie Applu opět spadly a to až o 7 procent na americké burze a 6,6 procenta na německé burze (hodnota z dnešního rána). Podle analytiků ale jde o logickou a zatím přiměřenou emocionální reakci – držitelé akcií museli s tímto vývojem dlouhodobě počítat, Jobsův odchod tak do jisté míry v ceně akcií už odražen je.

Steve Jobs se proslavil jako velký vizionář a perfekcionista. Díky těmto vlastnostem se mohl z velké části podílet na podobě současného světa technologií a stal se tak jednou z nejvýraznějších osobností současnosti. O zájmu lidí o jeho biografii svědčí i to, že se kniha o jeho životě stala bestsellerem tři čtvrtě roku před jejím oficiálním vydáním.

Via BW, CNN