Skype láme rekordy, Francie však hrozí zákazem

Ve Francii existuje zákon, který ukládá všem poskytovatelům telefonních služeb platit speciální daň. Výtěžek této daně jde na udržování telefonního vedení a vydávání seznamů, u nás známých pod výrazem Zlaté stránky, v anglicky mluvícím světě obvykle jako Yellow pages.

Skype se ovšem této povinnosti vyhýbá. Společnost je v hledáčku úřadů od roku 2007, prozatím stačilo to, že přesunula sídlo svých evropských aktivit do Lucemburska. V souvislosti s IPO plánovaným na tento rok se ovšem zájem úřadů obnovil, a nyní to vypadá, že pokud Skype nezačne platit, postaví jej Francie zcela mimo zákon. Ani nás nějak nepřekvapuje, že se něco takového děje zrovna ve Francii…

Dosažený počet aktivních uživatelů celou záležitost trochu vyvažuje a vrací společnosti optimismus. Zatímco plán na letošní rok, nastavený v prosinci 2010, byl překonat během následujících 12 měsíců 30 milionů online uživatelů, povedlo se včera napočítat nový rekord 29 527 474 připojených. Plány do konce roku tak zřejmě mohou být přece jen o něco odvážnější.

Celkový počet aktivních uživatelů služby se uvádí ve výši 177 milionů.

Via BI, RRW