Recap: Co přinesl 46. týden roku 2020

Netflix nabídne klasický linerální kanál s předem určeným programem, v Americe si pasažéři Uberu budou moci přivolat oblíbeného řidiče, Apple se chvástá novými M1 čipy a restaurace možná začnou přecházet na digital-only provoz. Jo a vlastně také hodinu nešel YouTube, tak takový byl uplynulý týden.

Netflix nabídne ve Francii lineární kanál

Francie bude první zemí, kde bude možní přijímat nový kanál od Netflixu. Direct, jak se bude služba jmenovat, je lineární kanál, který bude vysílat pořady v reálném čase. Dostupný bude pouze prostřednictvím webového prohlížeče. Proč si Netflix vybral Francii? Zejména díky oblíbenosti tradiční televize – ve Francii je stále obrovský počet tradičních konzumentů televizních pořadů, kteří dávají přednost předem určenému programu. Nový kanál cílí zejména na starší obyvatele, kteří tvoří významnou část francouzských domácností.

Čína jako první experimentuje s 6G družicí

Čína vyslala do vesmíru 6G satelit pomocí nosné rakety Long March-6 z Kosmodromu Tchaj-jüan. Satelit je určen k ověření výkonu 6G technologie ve vesmíru. Očekává se, že 6G bude 100krát rychlejší než jeho předchůdce, umožní bezztrátové vysílání na dlouhé vzdálenosti a bude spotřebovávat méně energie. Satelit má systém, který poskytuje dostatek satelitních snímků a dat. Než bude ale technologie 6G komerčně dostupná, bude zapotřebí ještě překonat hodně překážek. Stačí se podívat, jaké ciráty jsou okolo 5G.

Bývalý CEO Googlu požádal o občanství na Kypru

Eric Schmidt, bývalý výkonný ředitel společnosti Google, získal společně se svou rodinou souhlas k tomu, aby se mohli stát občany Kypru. Není úplně jasné, proč se Schmidt k takovému kroku odhodlal a čím ho středomořský stát natolik učaroval. Nicméně nejde o žádnou bezprecedentní záležitost – miliardáři si často „kupují“ občanství v jiných zemích, jako je třeba Nový Zéland, který v tomto ohledu patří k nejoblíbenějším. Aby se Američan hlásil do kyperského programu pro získání občanství je však trochu neobvyklé. Protikorupční aktivisté upozorňují na problematiku nákupu občanství v jiných zemích, jelikož to je prostředek, jak se někteří snaží uniknout před spravedlností a vyhýbají se tak trestnímu stíhání, které jim v domovských zemích hrozí.

Apple představil nové MacBooky

Na eventu One More Thing Apple oznámil nové verze MacBooku Air, 13palcového MacBooku Pro a Macu Mini. Nová zařízení dostala do výbavy revoluční ARMový čip M1, který si vyrábí v Applu sami. Součástí těchto čipů jsou nejrychlejší procesory s nejlepším výkonem na watt, co jsou na trhu k vidění. M1 SoC má také integrovanou osmijádrovou grafiku. Největším překvapením je ale asi cena, kterou Apple nechal na původních hodnotách – tedy MacBooky Air startují na 999 dolarech, MacBooky Pro na 1 299 dolarech a Mac Mini začíná na 699 dolarech. Jako další novinka byl představen nový macOS Big Sur, který je k dispozici od 12. listopadu.

Vyber si svého řidiče Uberu

Uživatelé Uberu si ve 20 amerických městech budou moci vybrat dopředu některého ze svých oblíbených řidičů. Možnost Uber Reserve by měla v aplikací přibýt tento týden, zabookovat řidiče by mělo být možné alespoň dvě hodiny před plánovaným vyzvednutím. Samozřejmě není povinností řidiče přijmout nabídku od pasažéra a za odmítnutí jízdy nebudou nijak penalizováni. Pokud řidič nabídku přijme, ale ta bude do hodiny od plánovaného vyzvednutí zrušena, dostane řidič plnou náhradu. Pokud se řidič zpozdí s vyzvednutím o více než minutu, dostane pasažér kompenzaci ve formě 50 dolarů Uber Cash kreditu. Uvidíme, zda se tato možnost někdy objeví i u nás.

Alphabet využívá světelné paprsky k šíření širokopásmového připojení do vzdálených oblastí

Alphabet X je vysokorychlostní bezdrátová komunikační sít, která využívá síť světelných vysílačů a přijímačů. Společnost na projektu spolupracuje s firmou Econet a svou technologii instalovala v Keni, kde je pokládání kabeláže poměrně složité. Pomocí technologie Alphabet X mohou být informace mezi dvěma terminály posílány rychlosti až 20 Gbps na vzálenost až 12 mil. Inženýři mohou zajistit stálý tok dat tím, že umístí terminály vysoko nad zem. Technologie se nyní rozšíří do odlehlých oblastí Keni, kde nebylo dříve možné vybudovat tradiční řešení.

Hodinový výpadek YouTube uvrh svět do chaosu

Ve středu 11. listopadu došlo po celém světě k výpadku služeb YouTube. Takže zhruba hodinu si nebylo možné přehrávat videa. To samozřejmě způsobilo globální paniku – DownDetector zaznamenal více než 280 000 hlášení za méně než hodinu a na Twitteru se ukázala nefalšovaná davová psychóza. Nicméně inženýři z Googlu už zase systémy nahodili a YouTube je opět dostupný i se všemi službami, které jsou součástí jeho infrastruktury.

Chipotle otevírá první výhradně digitální restauraci

Chipotle Mexican Grill otevírá svou první restauraci, která je výhradně digitální. Čili nebude zde žádný personál, který by přijímal objednávky, žádná místa k sezení ani místo, kde by šlo objednat si osobně. Všechny objednávky a komunikace budou probíhat přes vlastní aplikaci, web nebo aplikace třetích stran. Restaurace zvládne odbavit i větší objednávky. Podle informací restaurace se ve třetím čtvrtletí roku ztrojnásobily digitální prodeje a celkově by mohly letos překonat ty tradiční. Budoucnost restaurací asi vážně digitální!

Zdroj: TLDR

Diskuze k článku