Průzkum: IT profesionálové se nejvíc bojí Anonymous

Největší obavy v tomto ohledu měli zaměstnanci vládních organizací a velkých společností nad 500 zaměstnanců. Jako nejpravděpodobnější útočníky označili Anonymous (61 %), kybernetické zločince (55 %) nebo hackery sponzorované jednotlivými státy (28 % se bojí Číny a 13 % Ruska). Nejčastější forma útoků ze strany Anonymous v podobě DDoS útoků nicméně dělá vrásky jen desetině IT profesionálů, mnohem více se obávají malware a phishingu.

Příliš vysoká není ani důvěra ve vlastní zaměstnance. Jen čtvrtina oslovených označila bezpečnostní opatření na noteboocích a stolních počítačích za efektivní a naopak koncová zařízení považují za největší hrozbu. Dobrou zprávou je, že plných 95 procent podpory získal názor, že v případě úniku informací by měla být veřejnost informována. Podle poloviny odborníků by měly být zveřejněny i další detaily o ztracených datech a třetina by přidala i detaily o útoku.

„Výsledky studie ukázaly zajímavý protiklad: na povrchu se lidé nejvíce bojí ponižujících, vysoce medializovaných útoků za strany hacktivistů jako jsou Anonymous, ale uvědomují si, že závažnější útoky přicházejí ze strany zločineckých organizací a států,“ konstatoval CTO Bit9 Harry Sverdlove. Společnost také z dat vytvořila retro infografiku.

Via TNW