Přátelé na Facebooku se nevarují před scamem

Různé podvody a podvůdky na Facebooku nejsou ničím až tak vyjímečným, minimálně ve formě lavinovitě se šířících odkazů a aplikací se s nimi setkal asi každý. Obvykle se všechno svádí na největší sociální síť, stejně tak hledání řešení se obvykle přehazje tímto směrem. To je samozřejmě legitimní přístup, nicméně nelze očekávat, že Facebook dokáže systémovými opatřeními nahradit chybějící pozornost, vzájemnou pomoc a dobrou vůli samotných uživatelů.

Zatímco 87 procent uživatelů uvedlo v novém průzkumu od BitDefenderu, že rozeznají spamovou aplikaci či odkaz, když je vidí v news feedu přátel, jen 43 procent z nich nějakým způsobem svoje kontakty varuje. Navíc 68 procent těch, kteří se podobným odkazem či aplikací nechali zlákat, svoje přátele nevarovalo ani přesto, že si všimli toho, že něco je špatně.

Minimální požadavek samozřejmě je, aby uživatel, který se na spamový odkaz či aplikaci nachytá, alespoň ze své zdi odstranil takto vzniklé příspěvky. Ty totiž slouží pouze ke zlákání jeho přátel a předvedení vlastního selhání. Další možností je třeba jednoduchý varovný status nebo varování přátel rovnou ve chvíli, kdy vidím podivné posty od svých kontaktů.

Někdo to možná označí za přehnané – nebezpečí, které tyto odkazy skrývají, na první pohled nijak závratné není. Obvykle je v sázce maximálně to, že se uživatel nechá zmanipulovat k vyplnění dotazníku či kliknutí na sponzorovaný odkaz, nebo že někomu „dobrovolně“ předá svoje osobní údaje z Facebooku, které mohou být dále využity nebo i prodány. Faktem nicméně zůstává, že takový přístup by fungování podvodných a spamerských odkazů a aplikací i mezi těmi méně jasnozřivými uživateli mohl výrazně omezit.

Mezi nejčastější metody spamerů patří odkazy na videa, obrázky a články tvářící snažícími se vyvolat dojem, že se jedná o šokující materiál. Pokud jde o aplikace, vesměs se jedná o slibování funkcí, které Facebook nenabízí a přes aplikaci je vytvořit nelze, jako sledování návštěv na profilu, změny pozadí a podobně.

Via eW