Podmínky ochrany soukromí Googlu prý odporují právu EU

Analýzu nových podmínek pro ochranu soukromí, které Google představil koncem ledna a v účinnost vstoupily včera, provedl pro evropskou komisařku Viviane Reding francouzský úřad CNIL, jenž jako první vyslovil pochybnosti o jejich souladu s evropským právem. Podle zjištění úřadu tento nesoulad skutečně existuje.

„A oni (úřad, pozn. redakce) dospěli k závěru, že jsou hluboce znepokojeni, a že nová pravidla nejsou v souladu s evropským právem, a že nebyla aplikována pravidla transparentnosti,“ komentovala včera situaci Viviane Reding. Na otázku, v jakých ohledech pravidla odporují právu EU, komisařka odpověděla takto:

„Ve spustě ohledů. Jedním je, že nikdo nebyl konzultován, navíc nejsou v souladu s ustanovením o transparentnosti a také využívají data soukromých osob, aby se předávala třetím stranám, což není to, s čím uživatelé souhlasili. […] Ochrana osobních dat je základním pravidlem Evropské unie. Je vložena v jejích smlouvách. Není to možnost, je to nutnost.“ Kromě toho komisařka dodává, že podle nových předpisů, jejichž návrhy představila veřejnosti 25. ledna, by nové podmínky Googlu rozhodně nebyly možné.

 

Již dříve požadoval jeden z vysokých orgánů EU pro ochranu soukromí, Pracovní skupina článku 29, pozdržení účinnosti nových pravidel Googlu.

 

Via Reuters