Podíl Internet Exploreru poprvé pod 50 procent

S informacemi o prolomení symbolické hranice vývoji přišla renomovaná společnost StatCounter. Konkrétně představoval zářijový podíl Internet Exploreru 49,87 procenta, což je velmi výrazný propad ve srovnání s více než 67 procenty trhu z roku 2008. Je tedy zjevné, že přestože se Microsoft v poslední době probudil a začal se skutečně snažit nabídnout dobrý produkt, uživatelé mají stále dobře zafixováno, že to po dlouhá léta byl jen druhořadý software pro začátečníky.

Jednou z hlavních příčin rychlého propadu je fakt, že vůbec poprvé klesl i podíl Internet Exploreru 8. S rostoucím povědomím o alternativních prohlížečích a různými antimonopolními nařízeními Evropské unie se ani nedá čekat, že by měl pokles v nejbližší době zastavit. Ostatně kromě přímého propojení s Windows není ani žádný objektivní důvod, proč by měl mít Internet Explorer o tolik větší podíl než ostatní.

Zcela opačný vývoj zažívá prohlížeč Chrome, který se z jediného procenta před dvěma lety vyšplhal až na zářijových 11,5 procenta. Dávno tak za sebou nechal Safari se 4,4 procenta i Operu s ještě menším podílem. Druhou příčku si drží Firefox, který už ovládá téměř třetinu trhu s 31,5 procenta. S tím už se ovšem pro Firefox dost možná blíží psychologická hranice, kdy začne řadě lidí připadat poněkud přerostlý a budou i k této alternativě hledat alternativu. Dlouhodobě jen velmi pomalé tempo růstu tomu napovídá a takový Google by mohl vyprávět…

Via TC