Placení přes telefony prý karty a hotovost překoná do osmi let

Dotazováno bylo celkem přes tisíc technologických profesionálů, přes dvě třetiny přitom odpověděly kladně na otázku, zda si myslí, že „mávnutí telefonem“ nahradí do roku 2020 většinu karetních a hotovostních transakcí. Znění otázky bylo narážkou na technologii NFC, díky níž stačí k realizování platby telefon přiložit do blízkosti speciální čtečky. Celých 65 procent dotázaných bylo přesvědčeno, že využití technologie NFC bude v roce 2020 „široké“.

Autoři studie si všimli, že v delších a detailnějších rozhovorech se přesvědčení dotazovaných o tom, jak rychle se mobilní platby uchytí, lišilo. Existovalo poměrně silné přesvědčení, že široké využití mobilních plateb bude vyžadovat spolupráci stávajících hráčů na poli peněžních transakcí, například karetních společností, ti že ale budou s připojením se k novince váhat, protože se budou obávat ztráty tržního podílu. Další často zmiňovanou překážkou byla obava koncových uživatelů o bezpečnost a soukromí.

Kromě Googlu a jeho systému NFC plateb Google Wallet je známý ještě společný projekt velkých amerických telefonních operátorů nazvaný Isis. Hovoří se také o tom, že svůj systém mobilních plateb připravuje Apple, zde ale není jisté, zda bude také na bázi NFC.

Via IDG