#očemsemluví. Fen(omén) s hashtagem #babis a #capihnizdo

ocemsemluvi - fenomén s hashtagem babis a capihnizdo

V rubrice #ocemsemluvi se běžně politice nevěnujeme, ale zaujalo nás online dění v listopadové kauze Čapí hnízdo okolo českého premiéra. Využili jsme tedy nástroj na monitoring a naslouchání sociálních sítí SentiOne a na datech si zobrazili o co tady opravdu jde. Dejte nám vědět o čem mluvíte vy?

Časová osa

Podívali jsme se na listopadová data. Největší nárůst a to více než desetinásobný proti běžnému období zažívala tato kauza od 13. do 17. listopadu. Bylo to v době, kdy se premiér Andrej Babiš se rozhodl o kauze promluvit. O něco menší reakci pak kauza vyvolala 23.11. kdy premiér osobně prohlásil, že z vlády dobrovolně rozhodně odstupovat nehodlá.  

01 Babis - zminky v case

Pokud tyto data zprůměrujeme a podíváme se na dny v týdnu, tak úterý 13.11. je zde zásadní. Následně pak platilo, že se veřejnost touto politickou kauzou zabývala nejvíce čtvrtky a pátky, což neodpovídá krizovým událostem. Zřejmě tedy politika před víkendem táhne a je potřeba načerpat vjemy, aby bylo co rozebírat o víkendech u piva.

03 Babis - zminky po dnech

Tomu odpovídá i časový graf, který je úzce spjatý s večerními televizními zprávami.

02 Babis - zminky v hodinach

Kdo o Čapím hnízdu mluví a koho to zajímá

Co se týká pohlaví, tak Babiš a jeho politické avantýry nechávají ženy chladnými. Zajímá to jen 21 % žen.

Babis - po pohlaví

Debatu na téma Čapí hnízdo rozdmýchávají především média. Samozřejmě Seznam Zprávy na Facebooku, kteří s touto kauzou začali, avšak ČT24 díky velkému počtu fanoušků na Facebooku a na Twitteru téma roznesli mnohem dál.  

Zdatně jim v tom pomáhali Svobodné fórum na Facebooku, DVTV na Facebooku, Hospodářské noviny na Twitteru a Facebook účet Miroslava Kalouska.

Toto jsou 3 nejpopulárnější příspěvky

Demonstranti na Václavském náměstí v Praze vyzvali kvůli kauze Čapí hnízdo premiéra Babiše k rezignaci >> http://czch.tv/Jx8qCA

Uverejnil používateľ ČT24 Štvrtok 15. november 2018

Premiérův syn, únos na Krym, Čapí hnízdo a další drsná zjištění. Celé video Zvláštního vyšetřování. Proč vás tam…

Uverejnil používateľ Seznam Zprávy Pondelok 12. november 2018

A. Babiš stále nepochopil, že tahle země není jeho. Že tahle země je nás všech. A že on není spasitel a že se dokážeme…

Uverejnil používateľ Marek Hilšer Štvrtok 15. november 2018

Nejslavnější komentář z Palerma si poslechněte níže

ZÁZNAM: Andrej Babiš z Palerma k tvrzení svého syna, že byl unesen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo: "Je to součástí scénáře, jak mě zničit a dostat z politiky."

Uverejnil používateľ ČT24 Utorok 13. november 2018

Smajlící a smutníci

Asi není těžké odhadovat jaké emoce tato kauza na sociálních sítích vyvolává. Podle dat sestavených z komentářů na příspěvky médií bylo převážně více negativních emocí a emotikonů než těch pozitivních.

Pokud se na to podíváme z pohledu konkrétních sociální sítí, tak v komunikaci dominoval Facebook. Twitter mu však na české poměry nezvykle přizvukoval. YouTube s držel svůj standard a na Instagramu to téměř nikoho nezajímalo.

05 Babis - nejpopularnejsi zdroje

Nejoblíbenější vizuály

K tomu, aby na sociálních sítích příspěvek nebo komentář zaujal, je potřeba působivý klíčový vizuál. Vybrali 4, které zaujaly nejvíce nás. První dva jsou o emocích, třetí o zaujetí a poslední k pobavení.

Komentář: Protože podstatou politického zápasu je dělení společnosti na my a oni, na stoupence a nepřátele, bude tato…

Uverejnil používateľ Český rozhlas Plus Štvrtok 29. november 2018

Tady dnes sídlí ministerstva. Andrej Babiš je chce ale přesunout na okraj Prahy do Letňan, kde by měla vyrůst vládní čtvrť za 10 miliard korun. ➡ https://ihned.cz/c1-66363970

Uverejnil používateľ Hospodářské noviny Štvrtok 29. november 2018

Hashtagy okolo #babis

Vybrali jsme nejpoužívanější hashtagy, okolo kterých se komunikace  Čapího hnízda točí. Tím, že se nejvíce komunikovalo na Facebooku a tam používání hashtagů nemá smysl, vychází následující analýza převážně z Twitteru, Instagramu a  YouTube.

#babis 33%
#vysetrovani 22%
#capihnizdo 12%
#andrejbabis 8%
#krym 5%
#demisi 5%
#demonstrace 4%
#palermo 4%
#ano2011 3%
#abynebylohur 2%

#ocemsemluvi

Rubrika „O čem se mluví“ je nová série pravidelných článků, které se opírají o tvrdá data nejsledovanějších a nejkomentovanějších článků českého internetu. Vzniká ve spolupráci s online platformou pro naslouchání SentiOne.

SentiOne - light-interface

Diskuze k článku