Německá stránka vynalezla zapínací tlačítko Like

Díky tomu se totiž předejde možnosti, že by sociální síť návštěvníky stránky díky pluginu viděla a mohla tak sledovat jejich aktivitu napříč internetem. Dvoufázové tlačítko je třeba nejprve kliknutím aktivovat, dalším kliknutím ho poté návštěvník může buď zase vypnout, nebo využít k původnímu účelu (podle toho, kam klikne). Stejným způsobem Heise upravilo i tlačítko pro tweetování a +1. Následující obrázek ukazuje pluginy nejprve deaktivované a poté s aktivovaným tlačítkem Like:

Dvojfázové pluginy ze stránek Heise

Zajímavostí je, že jediný, kdo se proti takovémuto zásahu ohradil, byl Facebook. Na web vytáhnul ze svého právnického rukávu naprosto nesouvisející ustanovení obchodních podmínek, které upravuje využití brandovaných Facebook ikon. Podle ustanovení nesmí být ikony funkcí z Facebooku ani názvy těchto funkcí používány v případech, kdy by mohly falešně navodit v uživatelích dojem, že referují k funkcím z největší sociální sítě. V tomto případě ale ikona byla použitá jako reference k aktivaci skutečného tlačítka Like. Ačkoliv ze strany Facebooku šlo spíš o tvrdohlavý pokus nevítanou strategii použití tlačítka Like překazit, protože porušení argumentovaného ustanovení je velmi sporné, Heise ikonku u neaktivované verze Like tlačítka změnilo tak, aby proti takovému tvrzení obstála (viz. obrázek výše).

Dvoufázové tlačítko na webu zůstává a návštěvníci tak Facebookem stále nemohou být sledováni. Zajímavé v případu ovšem je i to, že právě v Německu, přesněji ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, bylo z důvodu sledování uživatelů tlačítko Like (i ostatní pluginy Facebooku) od konce září zakázáno. Je možné, že takovéto použití by u úřadů prošlo, a velmi pravděpodobně právě proto Heise tuto variantu vytvořilo. Facebook tak tvrdohlavě kope kolem sebe v případě, kdy někdo přišel s řešením, které největší sociální síti v konečném důsledku zachraňuje situaci.

Via AL