Na Kickstarteru se protočilo už více než 5,4 miliardy dolarů

Jako jedna z největších crowdfundingových platforem na světě, s více než půl milionem zahájených projektů, obdržel Kickstarter za posledních jedenáct let příspěvky v hodnotě několika  miliard dolarů.

Podle údajů, které předložila společnost Stock Apps, dosáhla newyorská crowdfundingová platforma k listopadu celkového objemu financování 5,4 miliardy dolarů, přičemž v minulém roce přibyly projekty v hodnotě 875 milionů dolarů.

Celková hodnota financování se za pět let ztrojnásobila

Na rozdíl od jiných crowdfundingových společností se Kickstarter zaměřuje hlavně na kreativní projekty od řemeslných nápadů a hudebních alb až po technologické inovace. Každý tvůrce projektu stanovuje cílovou částku, kterou chce vybrat. Pokud projekt nedosáhne svého cíle financování, je zrušen a příspěvky jsou vráceny podporovatelům. Společnost dosahuje zisků tím, že účtuje 5% poplatek z vybrané částky.

V červenci 2012 činila kumulativní hodnota peněz přispěných na financování projektů na Kickstarteru 276 milionů dolarů. V březnu 2014 toto číslo dosáhlo referenční hodnoty jedné miliardy a dále rostlo. Statistiky ukazují, že v roce 2015 bylo přispěno téměř 695 milionů dolarů a v lednu dalšího roku se kumulativní hodnota financování dostala přes 2,1 miliardy dolarů. V letech 2017 a 2018 činila roční hodnota peněz přispěných na financování projektu na Kickstarteru přibližně 650 milionů dolarů. Kumulativní hodnota financování vzrostla do ledna 2019 na více než 4 miliardy dolarů, což je 90% skok za tři roky. Od té doby se zvýšil téměř o další 1,4 miliardy dolarů.

Podle statistik se celkový objem finančních prostředků přislíbených na projekty za posledních pět let ztrojnásobil a zvýšil se z 1,8 miliardy dolarů v červenci 2015 na 5,4 miliardy dolarů v listopadu.

Nejúspěšnější jsou herní projekty

Největší počet úspěšných kampaní na Kickstarteru vybírá částky od 1 000 do 99 000 dolarů. Nicméně 385 kampaním se podařilo získat milion dolarů.

Statistiky ukazují, že hry představují nejvíce financovanou kategorii s 1,44 miliardami dolarů od backerů. Design se umístil na druhém místě s celkovým financováním ve výši 1,24 miliardy dolarů. Technologie, film a video a hudba následují s miliardou dolarů, respektive s 479,2 miliony dolarů a 254,9 miliony dolarů. Tanec se umístil jako nejméně financovaná kategorie s příspěvky 14,99 miliony dolarů.

Statistiky však ukazují, že hudební kategorie vede o celkový počet úspěšných projektů. K listopadu se 31 660 projektům v hudební kategorii podařilo získat přislíbenou částku. Film a video, hry a umění následují s 28 438, 23 363 a 18 585 úspěšně financovanými projekty.

Zdroj: Stockapps

Diskuze k článku