Mobilní aplikace roku: Mladí vývojáři a korporace si rozumějí

Večer otevřel Petr Koubský, který se věnoval některým výrazným trendům mobilně internetového světa. Podle něj úspěchy (hlavně iPhonu) a neúspěchy (značek jako je Nokie) ukazují, že v souboji technologie versus marketing vítězí právě marketing. Je ale potřeba hledat, co uživatelé chtějí a zapůsobit na ně. To jasně ukazuje známá hra Angry Birds – hodnota vývojářské firmy Rovio, která s ničím jiným než naštvanými ptáky nepřišla, dosahuje poloviny hodnoty Nokie.

Úspěchy aplikací pro mobily i stále nové přenosné přístroje naznačují, že éra počítačů už je za námi. Uživatelé chtějí mít přístup vždy, všude a jednoduše. Objevují se nové způsoby ovládání a přinášejí nové možnosti vývojářům i firmám, které na přístrojích chtějí zaujmout zákazníky marketingovými prostředky. Mezi trendy pro letošní a příští rok patří platby mobilem (ne nutně NFC), nástup čínských výrobců, definitivní rozchod firem Google a Apple a naopak silné spojení Applu a Facebooku. Především ale trvají velké příležitosti pro firmy i vývojáře.

Kompletní výsledky Mobilní aplikace roku

Za vítěznými aplikacemi stály především velké firmy. Večer významně bodovali Seznam, Mafra nebo Avast. I ti se ale spoléhají na pohled mladých – například hlavní vývojář iDnes.cz a jeho jízdních řádů se večera neúčastnil, protože další den odevzdával bakalářskou práci. Mimo to ale zaujaly i aplikace, se kterými přišly výrazně menší firmy. Jednou z nejúspěšnějších aplikací se stala hra Shadowgun od Madfinger Games, na níž začali pracovat čtyři vývojáři a dokončena byla už v osmi lidech. Hru s propracovanou grafikou a promyšleným ovládáním se pomalu blíží milionu stáhnutí, většina z toho je ze Spojených států.

O čem vypovídají vítězné aplikace? Vývojáři u nás mluví hlavně o Androidu, v pozadí stál iOS a s velkým odstupem Windows Phone. Některé aplikace s jeho systémem vůbec nepočítaly nebo verzi pro Windows teprve připravovaly. Důraz dál trvá na využitelnost a přínos aplikací (přístup k bankovnímu účtu, brigády kdekoliv a rychle, slovník, jízdní řády nebo předpověď počasí na hodinu dopředu), ale vždy se najde i místo pro zábavu (hry, aktuální zprávy).