Mobile Life: Jak Češi a Slováci využívají mobilní telefony?

Vizualizaci studie včetně mnoha grafů, citací či sociálních feedů lze najít na stránkách TNS Global. Na globální mapě lze prohlížet využití různých mobilních služeb uživateli po celém světě, a to včetně rozdělení na uživatele chytrých a obyčejných telefonů. Kromě toho lze každou zemi rozkliknout a podívat se, jak si mobilní služby vedly v ní.

Pokud se podíváme na Českou republiku a Slovensko, narazíme na několik zajímavých údajů. Tak především, ve všech sledovaných službách má Slovensko vyšší procento mobilních uživatelů, kteří je využívají. Nejmenší zastoupení má v obou zemích mobilní peněženka, tu využívá 10 procent Slováků a jen 4 procenta Čechů. Naopak nejvíc lidí používá mobilní aplikace, 40 procent v Česku a 47 procent na Slovensku.

Zatímco geolokační služby využívá jen každý pátý Čech, na Slovensku to je víc než čtvrtina mobilních uživatelů. V Česku si také velmi špatně vedly QR kódy, které využívá jen 7 procent majitelů telefonů. A jen 28 procent uvádělo, že by o tuto technologii mohli mít zájem v budoucnu. Největší boom mezi českými uživateli čeká podle všeho právě geolokační služby, ze současných 19 až na 62 procent.

Protože aplikace byly nepříliš překvapivě nejpoužívanější mobilní technologií, stojí za upozornění, že vizualizace obsahuje u jednotlivých zemí také údaje o tom, kolik lidí užívá jaký typ aplikací. Nejrozšířenější jsou jednoznačně zábavní aplikace (19 procent Čechů a třetina Slováků), následovaly fotografické aplikace se shodnými 18 procenty českých i slovenských mobilních uživatelů. Nejmenší zájem byl o aplikace určené k farmaření (předpokládáme, že se nejednalo o FarmVille), ty na Slovensku využívá jediné procento dotázaných a v ČR pouze jedno procento uvádí, že by o ně teoreticky měli zájem.