Množí se sociální spam, až 40 procent účtů je falešných

Průzkum se zabýval celkem 104 miliony kusů obsahu od celkem 90 milionů uživatelů ze 72 různých zemí. Jaká byla hlavní zjištění?

  • Sociální média mají často mnohem méně skutečných uživatelů, než kolik si myslí a uvádí. Impermium zjsitilo, že v závislosti na zajímavosti toho kterého webu pro spammery, jednoduchosti zřízení účtu a možnosti na něm vydělat  je falešných 5-40 procent registrovaných identit.
  • Rozmáhají se tzv. „spící buňky“, uživatelské účty, které pouze čekají na svoje využití ke spamu či podvodu, aby následně byly rychle zrušeny.
  • Silné značky i zajímavé události jsou spammery velmi rychle a spolehlivě zneužívány. Emocemi nabité zprávy a události jsou užity především k získání prokliků nebo šíření závadného softwaru. To se ve velké míře dělo například v případech úmrtí Amy Winehouse a Usámy bin Ládina.
  • Hlavní spotřebitelskou kategorií pro podvodníky nebylo porno, ale móda a elektronika. V počtu příspěvků se jednalo oproti pornu o trojnásobek.

„Většina společností by byla překvapená, kdyby věděla, jak hojně rozšířené jsou falešné registrace na jejich stránkách,“ říká Mark Risher, CEO Společnosti Impermium. „Hromadné účty na většinu populárních sociálních sítí nyní mohou být na černém trhu pořízeny za ceny v řádu několika penny. Tyto podvody mají mnoho významných důsledků, mezi nimi i snížení schopnosti společností správně ocenit svou uživatelskou základnu a určit cenu získání nových zákazníků.“

Via MW