Microsoft spustil So.cl, svou experimentální sociální síť

Informace o sociální síti Microsoftu se objevovaly již v průběhu minulého roku, jeho koncem pak So.cl spatřil světlo světa na několika amerických univerzitách, jejichž studenti dostali jako první přístup k betaverzi služby. Po skoro půl roce testování dospěla společnost k přesvědčení, že přišel čas, a během víkendu otevřel stavidla registracím od veřejnosti.

Příspěvek na So.cl

Registrovat se lze propojením s Facebookem nebo s Windows Live ID. Po potvrzení přístupu je uživateli zobrazena uvítací zpráva Microsoftu:

„So.cl je experimentem v otevřeném vyhledávání. To znamená, že všechna vaše hledání na So.cl mohou vidět ostatní uživatelé i třetí strany. So.cl vaše vyhledávání, komentáře a líbí se mi nepublikuje na Facebooku, jedině že si to sami nastavíte. Také nekontaktujeme vaše přátele z Facebooku, pokud je nepozvete sami.“

Všeobecně se So.cl tváří jako nástroj pro studenty, přes který mohou v sociálním prostředí rešeršovat informace. Za tímto účelem uživatelům dovoluje vyhledávat různé pojmy, poté z nalezených výsledků vytvořit jakousi tabuli toho nejzajímavějšího a tu publikovat. Představuje také novou funkci „riff“, která umožňuje k příspěvkům ostatních přidávat relevantní informace ve formě komentářů a objektů z vyhledávání. Další funkcí jsou tzv. „video parties“, možnost sledovat video s dalšími uživateli a vzájemně u toho komunikovat.

Video party na sociální síti So.cl

Vyhledávání probíhá přes Bing a podle podmínek ochrany soukromí Bing veškerá data ukládá, přestože je neasociuje se So.cl účtem (a tím pádem ani s účtem na Facebooku). Je více než pravděpodobné, že data získaná přes So.cl bude Microsoft využívat pro vylepšení svého sociálního vyhledávání. Nepředstavitelná pak není možnost, že So.cl se má v budoucnu stát jakousi sociální kostrou vyhledávání Microsoftu, podobně jako funguje Google+ pro konkurenční Google.