McAfee: Malware útočí hlavně na Android. A bude hůř

O tom, že právě chytré telefony jsou velkou výzvou pro všechny internetové podvodníky, jsme detailněji psali už koncem loňského roku. Před pár týdny se ozvala společnost Lookout Mobile Security, která otevřeně varovala majitele Androidu před nárůstem nebezpečných útoků. To, že si internetový podvodníci brousí zuby zejména na tuto doménu, teď potvrdila i pravidelná čtvrtletní zpráva společnosti McAfee.

Android se dostal ze třetí příčky na nejvíce atakovaný operační systém během pouhých tří měsíců. A s jeho rostoucí popularitou se počty nebezpečných útoků ještě zvyšují. Naproti tomu případy škodlivého malwaru v iOS od Applu jsou tak nepatrné, že je McAfee ani nezaznamenalo.

Následující graf ukazuje procenta útoků mířících na jednotlivé operační systémy ve druhé čtvrtině letošního roku.

A zde můžete vidět vývoj počtu malware aplikací, trojských koní a dalších hrozeb napříč všemi mobilními platformami. Je patrné, že škodlivé útoky nabraly na obrátkách v roce 2009.

Stejně jako zpráva od Lookoutu i McAfee varuje, že malware se často skrývá uvnitř aplikací, které se zvenčí tváří neškodně. Internetoví podvodníci totiž často naklonují aplikaci, infikují ji malwarem a pak ji nahrají do Android Marketu či jiného marketu s aplikacemi.

Zpráva McAfee zmiňuje i názvy škodlivých souborů, které jsou podle jejích zjištění nejčastější: Jmsonez, Smsmecap.A, DroidKungFu a DrdDreamLite. Uvidíte-li jakýkoli z těchto souborů na vašem přístroji, okamžitě jej odstraňte.

Via BI