Když přátelé na Facebooku ohrožují národní bezpečnost

Jeden bezpečnostní expert si řekl, že vyzkouší, jak moc jsou počítačoví nerdi ve státních službách nebezpeční. Jeho premisou bylo, že pokud nerd obdrží na sociální síti žádost o přátelství od atraktivní příslušnice opačného pohlaví, nikdy neodmítne.

Vytvořený fiktivní profil pod jménem Robin Sage vlastnila neexistující pětadvacetiletá dívka, povoláním specialistka námořnictva na kybernetické hrozby s desetiletou praxí. Ani tento nesmysl, ani několik dalších varování do profilu vložených ale velkou část z tří set žádostmi oslovených osob (zaměstnaných na ministerstvech, v tajných službách a na bezpečnostních pozicích různých společností) neodradilo,  dost pravděpodobně díky atraktivní profilové fotce.

Tito přátelé později před Robin Sage volně sdíleli fotky, osobní informace, zvali fiktivní dívku na konference a dokonce ji žádali o posouzení dokumentů. Vrcholem bylo, když se ji nejmenovaná osoba z Googlu pokusila najmout.

Jak píše Adrian Chen na Gawker.com:

„Vypadá to, že stejné techniky, které jsou používány k prodeji webových kamer s nahotinkami nadrženým uživatelům, mohou fungovat i k získání státního tajemství od těchto osob. Jsme v loji.“