Jak přes YouTube dostat svůj experiment do vesmíru

Neobvyklou soutěž Space Lab (stránka je lokalizována i do češtiny) vyhlásil server YouTube v říjnu loňského roku. Ve vyhrazeném věkovém rozmezí 14 až 18 let se se svým dvouminutovým videem přihlásili dospívající z celého světa, z nichž pak uživatelé YouTube vybrali v polovině ledna 60 finalistů.

Nyní bylo do nejužšího výběru oficiálně vpuštěno šest nápadů. Najdeme mezi nimi dva soutěžní týmy z USA a po jednom z Egypta, Indie, Nového Zélandu a Španělska. Právě je vybralo 150 tisíc hlasujících uživatelů YouTube. Hvězdná porota obsahující jména Stephena Hawkinga, astronauta Franka De Winneho nebo zakladatele Cirque de Soleil Guye Laliberté z nich na závěr jmenuje dva vyvolené, jejichž návrh se dočká realizace.

Než se ale dostane ke slovu odborná porota, čeká šestici finalistů malé turné. Dostanou letenku do Washingtonu, kde se v březnu zúčastní série akcí a aktivit včetně letu ve stavu beztíže. Jejich program pak zakončí očekávaný ceremoniál v interaktivním muzeu Newseum, kde se dozvíme jména definitivních vítězů.

Pokusy podle dvou úspěšných návrhů budou provedeny v září na vesmírné stanici ISS ve výšce 250 mil nad zemským povrchem a vše bude živě streamováno pro fanoušky na YouTube. Autoři vítězných nápadů pak mají na výběr ze dvou odměn – buď se mohou podívat do Japonska na start jejich experimentu do vesmíru, nebo se zúčastnit astronautského výcviku v ruském Star City.

Pro zajímavost přinášíme i videa, na nichž finální šestice prezentuje své myšlenky:

Může vesmír naučit pavouky nové triky?

Mohou nás tekuté magnety vzít hlouběji do vesmíru?

Je vesmír příliš chladný pro existenci života?

Mohou mimozemští superbrouci vyléčit nemoci na Zemi?

Může sněhová vločka zodpovědět tajemství vesmíru?

Mohou být tekutiny s nulovou hmotností klíčem k lepším zařízením?

Via TNW