Jak moc ohrožují sociální aplikace příjmy operátorů?

Ještě před několika lety byly SMS zprávy fenoménem, který ovládal mobilní chování nejen náctiletých. Zdá se ale, že se karta pomalu obrací – stručné a rychlé textové komunikaci začínají dominovat sociální aplikace, především pak Facebook a jeho chat.

Nápadných změn v chování uživatelů, které s sebou přinesly chytré telefony, si všimla analytická firma Ovum. Autorka výzkumu Neha Dharia se proto rozhodla prozkoumat globální používání populárních služeb jako Whatsapp, BlackBerry Messenger a již zmíněného Facebook chatu. Využila k tomu dostupné statistiky od předních sociálních aplikací z celého světa.

Ve výsledné zprávě se dozvídáme, že většina sociálních aplikací využívá k zprostředkování komunikace internet spíše než SMS zprávy, které jsou obecně dražší. Na základě dostupných statistik analytici vyčíslili, že díky tomu přišli mobilní operátoři jen v loňském roce o 13,9 miliardy dolarů, které by jinak na textových zprávách vydělali. Server BBC ale zdůrazňuje, že studie nebrala v potaz protipól v podobě nárůstu příjmů, který způsobuje vyšší konzumace dat uživateli.

Oponuje také James Barford, mobilní analytik firmy Enders. Podle něj jsou i dnes lidé ochotni za služby platit. Poukazuje na průzkumy, podle nichž lidé využívají sociální aplikace zejména v případech, kdy se chtějí vyhnout placení vyšších částek za mezinárodní komunikaci. Výzkum od YouGov z června 2011 dosvědčuje, že celých 81 procent uživatelů chytrých telefonů stále považuje SMS za klíčový způsob, jak z mobilu posílat textové zprávy.

Podle Barforda se mobilní operátoři, dokud zachovají rozumné tarify a ceny, nemusejí cítit nijak ohroženi. Dharia k tomu dodává, že by operátoři měli více spolupracovat s vývojáři sociálních aplikací, čímž získají možnost alespoň částečně ovlivnit jejich vývoj.

Via BBC