Infografika: 6 z 10 uživatelů internetu se považuje za závislé

Závislost na internetu u sebe častěji shledávaly ženy než muži, když její symptomy hlásilo 64 procent odpovídajících žen a jen 55 procent mužů. Závislí si také méně často připadali lidé, kteří se oddávají legálním návykovým látkám jako jsou cigarety a alkohol. Zatímco mezi kuřáky na sobě symptomy závislosti na internetu našlo 48 procent respondentů a mezi lidmi pijícími alkohol 57 procent, u nekuřáků uvádělo symptomy závislosti na internetu 65 procent odpovídajících a u abstinentů 64 procent.

Podstatně častěji si závislí připadali teenageři mezi 13 a 17 roky (73 procent) a mladí od 18 do 25 (71 procent) než starší věkové skupiny. Lidé nad 45 let totiž uváděli závislost jen zhruba ve 40 procentech případů.

Co vlastně studie provedená mezi 602 návštěvníky webových stránek SodaHead vypovídá? Jedno je jasné, výsledky výzkumu rozhodně nelze interpretovat tak, že 61 procent internetové populace trpí na tomto médiu závislostí. Zatímco řada těch, kdo u sebe závislost identifikovali, by pravděpodobně po prozkoumání odborníkem byla této nálepky zbavena, jiní uživatelé, kteří si připadají zdraví, by mohli být naopak závislými shledáni.

Výsledky tak spíš říkají, kolik lidí má ze sebe dojem, že u internetu tráví více času než by měli. Odpověď na tuto otázku je právě oněch 61 procent uživatelů internetu. Zajímavé je, že ženy tento pocit mívají častěji než muži a mladí lidé častěji než lidé starší a staří. Ještě zajímavější je, že právě ti nejmladší, přesněji děti do 17 let, které samy sebe nejčastěji shledávaly závislými, podle infografiky tráví na internetu zhruba o třetinu méně času než dospělí (22 hodin týdně vs. 33+ hodin). Tak kdo je tady vlastně závislý?

A nyní již infografika, kde si jednotlivá zjištění můžete prohlédnout detailně:

Infografika závislost na internetu