Google proti aplikacím nasadil „Kill Switch“

Není to ani týden, co jsme vás varovali před více než padesáti nebezpečnými aplikacemi, které šířily malware napříč telefony s Androidem a stahovaly soukromá data. Podle Googlu se škodlivý kód z celkem 58 podvodných aplikací dostal až na 260 tisíc smartphonů po celém světě a firma se proto rozhodla rázně zakročit. Kromě smazání všech aplikací z Android Marketu je zároveň nyní na dálku maže z napadených telefonů a instaluje nejnovější bezpečnostní záplatu, která si umí poradit s důsledky – to vše bez toho, aby uživatel musel sám cokoli podnikat.

Google o akci informoval na svém mobilním blogu. Všichni postižení uživatelé by měli během 72 hodin dostat informační e-mail od android-market-support@google.com a také oznámení o tom, že jim byl doinstalován Android Market Security Tool March 2011. Po úspěšném odstranění všech napáchaných škod pak dostanou ještě jeden potvrzující e-mail.

Jak ale upozorňují servery jako TechCrunch nebo VentureBeat, Google sám nedokáže odstranit bezpečnostní díru, která celý problém umožnila. To mohou zajistit pouze samotní výrobci a operátoři, neboť je potřeba upgrade celého systému. Navzdory snahám Googlu tak Android stále zůstává tou rizikovější platformou, obzvláště když někteří výrobci a operátoři stále spoléhají na starší verze operačního systému (aktuální hrozba postihuje verze 2.2.1 a nižší).