Google: Kolik energie e-maily spotřebují ve vaší firmě?

Tento údaj se dozvíme v krátké zprávě od Googlu, která porovnává množství energie, jež je potřeba pro provoz Gmailu a poštovních serverů firem různých velikostí. Podle podrobné studie nazvané Efficiency at Scale (volně ke stažení) spotřebují ročně nejvíce energie přepočítané na jednoho uživatele e-mailu malé firmy (175 kWh), následované středními (28,4 kWh) a velkými (7,6 kWh) podniky.

Oproti tomu jeden uživatel Gmailu spotřebuje údajně za rok méně než 2,2 kWh. Google tedy tvrdí, že množství emisí oxidu uhličitého v přepočtu na jednoho uživatele Gmailu je osmdesátkrát nižší, než u jednoho uživatele malé firmy s lokálním e-mailovým serverem.

Jak je možné, že je spotřeba energie u Gmailu o tolik nižší? Je to díky efektivnosti nasazení e-mailových služeb ve velkém. Ze stejného důvodu firmy hojně využívají virtualizaci a začínají přicházet na chuť i službám v cloudu. Není velkým překvapením, že gmailová poštovní služba je v tomto směru efektivnější, skutečná čísla jsou nicméně přinejmenším překvapivá.

Google ale v současnosti hraje v oblasti úspor energií a ochrany životního prostředí na vícero not. Před několika dny například spustil novou sekci na svém vlastním zeleném webu nazvanou „The big picture“, kde informuje o své strategii ekologické udržitelnosti.

Via RWW, Google