Facebook chystá nástroje, které ochrání uživatele pod 13 let

S aktuálními informacemi o plánech Facebooku přišel Wall Street Journal. Namísto vytvoření speciálního prostoru pouze pro děti by jejich účty měly být opatřeny rodičovskými pravomocemi, které umožní takřka absolutní kontrolu nad schvalováním všech přátel a instalováním herních i jiných aplikací. Je ale samozřejmě otázkou, co by na to řekli sami mladí uživatelé a zda rodiče budou ochotní se okamžikem dosažení 13 let kontroly zcela vzdát. Facebook by zřejmě nabídl i placené aplikace, které by dětem kupovali rodiče.

Pro společnost jsou dětští uživatelé poměrně ožehavým tématem. Podle dat z loňska jich zablokuje na 20 tisíc denně – a to tento údaj ještě pochází z doby, kdy měl Facebook o čtvrt miliardy uživatelů méně než dnes. Další studie pak mluví o tom, že je uživatelů porušujících věkové omezení 7,5 milionu, a dle průzkumu Microsoft Research 36 procent rodičů ví o tom, že si jejich děti účet založily dříve než měly, a mnozí jim v tom navíc sami pomohli. Facebook přitom musí věková pravidla tvrdě prosazovat, aby se vyhnul nařčení z nelegálního sběru dat o dětských uživatelích. Nemluvě o tom, že přichází o zajímavou skupinu uživatelů. Není divu, že Mark Zuckerberg o plánech na prolomení věkové hranice mluvil už před rokem.

Řešení Facebook hledá i s pomocí nejrůznějších partnerů, mezi které patří firmy jako Walt Disney nebo specialisté na ověřování totožnosti a práci s citlivými daty. Zatím údajně není nic definitivní a výsledek bude každopádně muset být naprosto neprůstřelný, protože už tak přísný dohled úřadů by se s podobným krokem bezpochyby ještě znásobil.