Evropská komise hledá dobrovolníky pro měření rychlosti internetu

Cílem projektu je pomoci poskytovatelům internetového připojení, regulátorům i zákazníkům zlepšit internetové služby na kontinentu. Zapojení dobrovolníci obdrží zařízení Whitebox, které zastrčí do zásuvky svého domácího internetového připojení. Když nebude linka využívána, provede zařízení sérii automatických testů s cílem změřit rychlost a výkon připojení. Na základě testu pak bude získán celoevropský obrázek o kvalitě širokopásmového připojení.

Vedlejším efektem pak bude to, že zúčastnění uživatelé internetu získají možnost přesného a detailního proměření výkonu svých vlastních přípojek, a to včetně jejich rychlosti a spolehlivosti. Zařízení žádným způsobem nemonitoruje aktivity dobrovolníků na internetu ani neukládá informace, podle kterých by je bylo možné identifikovat.

  • Pokud se rozhodnete zapojit, navštivte stránky www.samknows.eu a vyžádejte si zdarma testovací sadu.

Společnost SamKnows v roce 2008 vyvinula vlastní technologii pro měření výkonu a rychlosti širokopásmového připojení. Tu pak poskytla zdarma spotřebitelům v USA a Velké Británii, přičemž se ukázalo, že skutečná rychlost připojení byla o více než 50 procent nižší než inzerované hodnoty.

Členské země, ve kterých nyní hledá dobrovolníky, jsou: Rakousko, Belgie, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Nizozemí, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie a také Chorvatsko, Island a Norsko.