Evropská komise chystá na Google nález na 400 stran

Evropská komise začala Google vyšetřovat skoro přesně před rokem. Důvody v té době byly tři. Podezření se týkalo znevýhodňování vertikálních vyhledávačů ve výsledcích Googlu, umělého snižování skóre kvality jejich reklam (což by vedlo k jejich vyšší ceně a méně častému zobrazování), a zabraňování konkurenci v tom, aby zobrazovala reklamy na stránkách v reklamní obsahové síti Googlu.

Podle zdrojů FinancialTimes blízkých vyšetřování by Evropská komise začátkem příštího roku měla vydat dokument nazvaný Statement of Objections. V podstatě jde o jakási předběžná zjištění, na jejichž základě bude dále s Googlem jednat o nápravných opatřeních. Pokud by Google s obsahem dokumentu nesouhlasil, bude mít možnost se odvolat. Dokument má být dlouhý úctyhodných 400 stránek, podle zdrojů FinancialTimes to ale není příliš překvapivé, protože jde o velmi komplexní záležitost, celou řadu stěžovatelů a hned několik oblastí, ve kterých je Google kontrolován.

Předseda představenstva Googlu Eric Schmidt se má příští týden dostavit na osobní schůzku s komisařem za Španělsko Joaquinem Almuniou (má na starosti hospodářskou soutěž v unii), aby zajistil hladké schválení akvizice Motorola Mobility. Není to jeho první schůzka s komisařem, již v únoru tento rok jej na osobním setkání žádal, aby dříve, než stanoví sankce, dal Googlu příležitost nabídnout řešení. Googlu hrozí sankce ve výši až 10 procent jeho ročních příjmů.

Via FT