Dosáhne letos Chrome mezi prohlížeči na první místo?

Jak si jednotlivé prohlížeče vedou? Na to existují velmi rozdílné názory, i když i ty se v některých detailech shodují. Budeme sledovat hlavně dva nejskloňovanější zdroje, StatCounter a NetApplications. Společné mají to, že u obou Internet Explorer dlouhodobě ztrácí půdu pod nohama, společnou mají i lehkou ztrátu Firefoxu, a rozumí si v tom, že Chrome od Googlu vytrvale a docela solidním tempem posiluje. Rozdíly jsou pouze v tržních podílech, které jednotlivým prohlížečům přidělují, a v rychlosti změn těchto podílů.

Pokud bychom to měli říct poněkud obrazně, Chromu mnohem víc fandí StatCounter. A to až natolik, že kdyby trend, který tato statistika zobrazuje, byl skutečný a zachoval se po celý rok 2012, dočkáme se někdy během třetího čtvrtletí výměny na pozici nejpoužívanějšího prohlížeče. StatCounter za loňský prosinec ukazuje lehce pod 39 procent podíl Exploreru a malinko nad 27 procent podíl Chromu, s tím, že dle této statistiky Explorer klesal od počátku roku 2011 o nějakých 7,5 procenta a Chrome si o zhruba 11,5 procenta přilepšil. Pokud bychom tento trend protáhli o rok, dostaneme se do konce letoška na 39 procent u prohlížeče Chrome a 31 procent u Exploreru. Obě čáry by se zkřížily někdy během října.

Vývoj trhu prohlížečů dle StatCounteru

Statistika NetApplications si ovšem myslí něco jiného. Zatímco Explorer vidí s necelými 52 procenty o dost výš, Chrome podle ní má jen 19 procent. Pomalejší je u NetApplications i tempo růstu Chromu, jen 8 procent, Explorer zde klesá zhruba stejnou rychlostí jako u StatCounteru. Protaženo do konce roku – Explorer 44 procent, Chrome 27 procent. Tedy situace, která by pro Explorer byla lepší, než jak vidí StatCounter současnost. S tímto trendem by se Chrome stal prvním prohlížečem až v roce 2014.

Prohlížeče v prosinci podle NetApplications

Co tedy očekávat? Nejlépe snad to, že se obě statistiky vzájemně více sesynchronizují a budeme tak všichni mít lepší představu o tom, jaká je skutečná situace. Pokud by se i nadále takto lišily a ještě více se od sebe vzdalovaly, tak jak se děje teď (hlavně co se týká podílu Chromu), mohli bychom si totiž ve výsledku na tržní podíly prohlížečů prostě jen tipnout. Možná bychom z toho vyšli lépe, než je vyhledávat.

A jako drobnou perličku na závěr jednu veselou informaci. Česká republika se spolu s USA zařadila během prosince po bok několika málo zemí, v nichž je podíl Internet Exploreru 6 mezi prohlížeči nižší než jedno procento. Tak už konečně víte, co můžete dnes večer oslavit…