Cenzura internetu neprošla, poslanci ji ze zákona vyškrtli

Petice Internet bez cenzury mířená proti tomuto proti návrhu nasbírala během několika dní bezmála 14 tisíc podpisů (poněkud nelogicky stále přibývají), odmítavé stanovisko zveřejnilo na svých stránkách také Sdružení pro internetovou reklamu a přidala se i ICT Unie, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací. Sám Farský nakonec na svém blogu oznámil, že navrhne, aby se o části loterijního zákona hlasovalo odděleně. Právě to nakonec umožnilo schválení zákona bez kritizované části, pro níž hlasovalo jen 19 poslanců, proti byl i Farský.

„Cenzuru internetu nemohu podpořit už jenom proto, že si to nedokážu technicky představit. Kdyby to technicky šlo, tak jsem nikdy nedovolil kurzové sázky na internetu. Já je dovolil jenom proto, že bylo naprosto absurdní, aby tady tyto hry provozovaly všechny společnosti se sídlem v zahraničí, jenom ty se sídlem doma je provozovat nesměly. A internet nemá hranic,“ řekl ve sněmovně ministr financí Miroslav Kalousek.

Opatření, které by podle mnohých znamenalo faktické otevření dvěří pro cenzuru internetu, nakonec přilákalo velkou mediální pozornost, která zřejmě přispěla k jeho odmítnutí. Pozadí celé situace se na českém internetu obsáhle věnoval především Filip Rožánek, který při této příležitosti zmapoval pozadí petice i souvislosti loterijního zákona.

Text problematického zákona si můžete přečíst zde.