Britové rozjeli na YouTube kampaň za online bezpečnost vojáků

Nejde o první osvětu, kterou britská vláda svým vojákům v historii připravila. Už za druhé světové války kolovaly plakáty s dostatečně výmluvným sloganem „Neopatrné řeči stojí životy“. Dnes se na obránce vlasti obrací britské Ministerstvo obrany formou dvou varovných spotů na YouTube.

Videa jsou pojata s lehkou nadsázkou, přesto je hlavní myšlenka více než jasná. Vojáci si mají uvědomit, že jejich známí a rodina nejsou jediné osoby, které mohou číst jejich online statusy. Snadno se k nim dostanou i nebezpečné skupiny.

V jednom videu nasdílí hrdá matka vojáka jeho facebookový status, v němž hovoří o návštěvě velmi důležité osoby na jejich letecké základně. Terorista zazvoní na zvonek, matka s ním posedí u čaje a ukazuje mu dětské obrázky svého syna. Druhé video sleduje dvě vojačky, které vyrazí za zábavou do tanečního klubu. Jedna z nich zaloguje aktuální umístění do geolokační služby Foursquare a zanedlouho už s ní tančí terorista.

Videa jsou pojata s nadsázkou, přesto je hlavní myšlenka více než jasná. Vojáci si mají uvědomit, že jejich známí a rodina nejsou jediné osoby, které mohou číst jejich online statusy. Snadno se k nim dostanou i nebezpečné skupiny.

Via BI