AVG: Na Facebooku je 13 % dětí od 6 do 9 let

Informace zveřejnila společnost AVG Technologies ve studii s názvem Digitální hřiště. Podle ní téměř polovina dětí ve věku osm až devět let (47 %) mluví s kamarády na internetu a děti ve věku šesti až devíti let tráví v průměru tři a půl hodiny týdně online.

„Tato věková skupina je stále vzdělanější na poli digitálních technologií. V průměru tráví minimálně půl hodiny denně online, přičemž čtyři z deseti dětí mluví online se svými kamarády. To znamená, že by rodiče měli být velmi ostražití a měli by učit své děti o zodpovědném používání internetu,“ uvedl generální ředitel AVG JR Smith.

Další klíčová zjištění z nejnovějšího výzkumu jsou následující:

  • Děti ve Španělsku (25 %), Velké Británii (20 %) a Německu (19 %) se s největší pravděpodobností již setkaly s nepříjemným chováním online, zatímco Japonsko (4 %) je nejméně pravděpodobnou zemí, kde by k tomu mohlo dojít.
  • Celkově 35 % dětí ve věku šesti až sedmi let a 47 % dětí ve věku osmi až devíti let mluví se svými kamarády online. V Itálii je toto číslo 48 % a ve Velké Británii 47 %.
  • Podle rodičů 5 % šesti až devítiletých dětí používá nějaký druh dětské sociální sítě jako je Club Penguin nebo WebKinz. 22 % používá e-mail a 13 % dokonce Facebook i přesto, že jsou moc mladí.
  • I přes tyto vysoké statistiky užívání si jen 56 % rodičů uvědomuje, že mají k dispozici nějaký druh rodičovské kontroly či bezpečnostního programu.
  • Třetina rodičů (33 %) připustila, že nemají žádnou kontrolu na počítači, zatímco 11 % rodičů si nebylo jisto. Francouzští (77 %) a němečtí (64 %) rodiče měli rodičovské kontroly nejčastěji nainstalované, zatímco japonští rodiče (28 %) je měli nejméně.

Kvůli narůstajícím globálním hrozbám chce AVG také pomoci rodičům, kteří chtějí vysvětlit svým dětem online hrozby. Digitální kniha „Sýkorčino dobrodružství s bezpečností na internetu“ má děti předškolního věku seznámit s mnoha hrozbami, na něž mohou narazit na webu. Kniha se má již brzy objevit online ve verzi pro Kindle, iPad i stolní počítač na webu AVG. Společnost také věnuje 20 tisíc knih dětským organizacím a vzdělávacím programům.