Apple zaútočil na Amazon, chce svou provizi

New York Times zveřejnily zajímavou zprávu o tom, že z App Store byla stažena aplikace sloužící ke čtení e-knih od Sony. Podle vývojářů Apple oznámil, že nemohou nadále prodávat e-knihy prostřednictvím své aplikace, pokud transakce nebudou procházet přes Apple.

Kde je zakopaný pes? Vydavatelé čtecích aplikací jako Sony nebo Amazon otevřou v mobilním zařízení nové okno v prohlížeči vždy, když si chce uživatel koupit další knihu. Tak obcházejí pravidla, protože technicky si pak uživatel nekupuje zboží prostřednictvím aplikace, za což by firmy musely Applu platit, ale volně na webu. Jenže Apple zjevně chce svůj kus koláče a nyní tvrdí, že vývojáři musí umožnit obojí, tedy stahování přes web i přes aplikaci současně.

Pokud uživatel využije nákup přes aplikaci, inkasuje Apple plných 30 procent, což rozhodně nejsou malé peníze. V případě virtuálního zboží do her je to ještě přijatelné, jinde jsou ale marže znatelně menší. Za zmínku také stojí, že opatření zatím z nějakého důvodu platí pouze pro e-booky.

Via TC