Apple se pustil do obří bitvy o patenty

Mezinárodní obchodní komise je federální orgán spadající pod vládu Spojených států, který má kromě jiného na starosti spory oohledně nekalých obchodních praktik v oblasti práv duševního vlastnictví a průmyslových práv. Právě zde Apple postupně žalovali tři z jeho největších konkurentů, Motorola, Nokia a HTC, a zároveň se sami stali předmětem jeho žalob – finská Nokia jako zatím poslední.

O co se jedná? Nejde o nic menšího, než o tržní sílu Androidu. Pokud by se Applu povedlo zabránit dovozu Nokií a HTC do Spojených států, měl by na trhu se svými smartphony mnohem volnější ruku. Proto si na spory najal nejlepší patentové právníky působící v USA, kteří již mají za sebou řadu vítězných sporů v sedmi, osmi i devítimístných dolarových sumách, a pořádně se do svých protivníků opřel.

„Obvykle máte jednu třísetkilovou gorilu, která jde po nějakém nováčkovi. Tady jsou třísetkilové gorily, které se perou mezi sebou,“ shrnul souboj mezi největšími výrobci Lyle Vander Schaaf z washingtonské firmy Brinks Hofer Gilson & Lione. Nejpravděpodobnější nicméně je, že spory nakonec dopadnou vzájemným poskytnutím licencí k dotčeným patentům.

Via BW