Anonymous plánují na 5. listopad útok na Facebook

„Remember, remember, the 5th of November, Gunpowder treason and plot…“ Tak uvádí před Natalie Portmanovou výbuch slavné londýnské soudní budovy Old Bailey tajemný V ve filmu V jako Vendetta, natočeném podle stejnojmenného komixu. Slavnou veršovánku připomínající událost nevydařeného výbuchu londýnského parlamentu v 17. století známou jako Gunpowder plot si vypůjčili i hackerští Anonymous. Skupina, která má z V jako Vendetta vypůjčenou ještě masku Guye Fawkese kvůli anonymitě, kterou ve filmu symbolizuje, ale známý slogan ve své zprávě na Twitteru malinko pozměnila.

Tweet pouze dokresluje obrázek, který skupina vytvořila videem, v němž obviňuje Facebook z prodeje dat uživatelů tajným službám, vládám i soukromým firmám a také z toho, že společnost data uživatelů nemaže, ani když je „smaže“ uživatel. Proto si podle Anonymous Facebook zaslouží zaniknout, a tento zánik hodlají hackeři provést sami. Podle vzoru Gunpowder plot a známého komixu a filmu datum určili na 5. listopadu tohoto roku, ve Velké Británii tzv. Guy Fawkes Day.

Anonymous jsou bezpochyby nejviditelnější a dost možná i nejnebezpečnější hackerskou skupinou na světě. Po celé řadě hackerských počinů, které měla skupina za poslední rok na svém kontě, je na konci roku 2010 mediálně asi nejvíce zviditelnila série útoků, jimiž se postavila za server WikiLeaks proti všem finančním službám, které projektu zablokovaly možnosti financování. Za poslední měsíc jsme o nich zase slyšeli v souvislosti s tím, že plánují vlastní svobodnou sociální síť na truc Google+.

Na druhou stranu Facebook zaměstnává některé z nejkreativnějších technologických mozků na planetě a ani s penězi na tom rozhodně není bídně. Při takto včasném upozornění a také prostředcích, které má společnost na přípravu, by se hackerům nemělo podařit vyřadit největší sociální síť z provozu trvale, jak naznačují ve svých prohlášeních. I v případě, že k útoku skutečně dojde, bude krátkodobá nedostupnost serverů velmi pravděpodobně maximum, jak se záležitost uživatelů dotkne. I když, některé herní firmy by mohly vyprávět…

UPDATE: Objevily se spekulace, že se jedná o fake. Zastánci tohoto názoru tak dovozovali z tohoto tweetu, v němž se jeden z oficiálních účtů Anonymous na Twitteru od „Operace Facebook“ distancuje. O několik hodin později ten samý účet ovšem připouští, že jde o členy skupiny, nejde ale prý o operaci podporovanou napříč organizací (dá-li se tak Anonymous nazvat).

To je možno považovat jednak za potvrzení, že jde skutečně o akci Anonymous, byť jen určité její frakce, jednak to ukazuje na určitou rozdrobenost a nejednotnost mezi hackery samotnými (i když to naopak, vzhledem k tomu, jak Anonymous fungují, není tak překvapivé). Další tweet potom situaci rozvádí s tím, že Anonymous cílí na skutečné zdroje moci a ne na stejná média, která sami používají.