Android bude za rok na polovině smartphonů

Podle Gartneru poběží už na konci příštího roku polovina smartphonů na Androidu. Letos se prodá 468 milionů chytrých telefonů a na konci roku 2011 bude Android kontrolovat 38,5 procenta trhu. V příštím roce by pak měl jeho podíl ještě vzrůst na 49,9 procenta. Podobný, i když o něco pomalejší růst předpověděla Androidu nedávno analytická společnost IDC.

I Microsoft Mobile zaznamená zvýšený zájem uživatelů. Zatímco loni kontroloval jen čtyři procenta trhu, v roce 2012 by to už mělo být téměř 11 procent a o další tři roky později téměř 20 procent. Operační systém iOS od Applu si bude udržovat víceméně stabilní uživatelskou základnu. To Gartner vysvětluje tím, že Apple upřednostní vývoj dalších stylových přístrojů, spíše než aby šel dolů s cenou.

A čím experti od Gartnera zdůvodňují svá optimistická čísla vypovídající o růstu Androidu? V takto masovém rozšíření hraje podle hlavní analytičky společnosti Gartner roli vyšší dostupnost, tedy především cena: „Protože se budou prodejci androidových přístrojů dále snažit získat větší podíl na trhu, cena poklesne a tím se přiblíží možnostem více uživatelů. Největší objemová příležitost v dlouhodobém hledisku je pro Android beze sporu v oblasti středně drahých a low-costových smartphonů a to na všech rostoucích trzích.“

Zároveň se nicméně objevily i názory, že podíl Applu může být s ohledem na použité metody podhodnocen.

Via MP, Mashable