Američané chtějí virtuální armádu pro sociální sítě

Na vývoj sociální zbraně upozornil v rozsáhlém článku britský Guardian. Sloužit by měla pro komunikaci na internetu v neanglicky mluvících zemích, zejména na Středním Východě a v oblastech Střední Asie. Americká armáda již oslovila softwarovou firmu Ntrepid se zakázkou v hodnotě necelých tří milionů dolarů na vytvoření nástroje, který vojenskému agentovi umožní ovládat až deset nezávislých identit po celém světě.

Kritici ale už nyní upozorňují, že přestože se má podle oficiálních informací použití striktně omezit na několik málo jazyků ze zmíněných oblastí, úřady mohou podlehnout pokušení zneužívat šíření falešného konsenzu v online diskuzích i jinde. Navíc taková snaha může podpořit další státy nebo soukromé firmy a organizace k podobnému kroku – v diskuzích na webech a na sociálních sítích by pak nastala éra propagandy.

Základna virtuální armády tajných agentů má být poblíž floridské Tampy na základně US Special Operations Command. Do akce se zapojí prostřednictvím diskuzí, příspěvků na zdi, tweetů, retweetů či chatu v případě, kdy systém v online komunikaci rozpozná potenciální hrozbu. Celý systém se zřejmě stane součásti programu Operation Earnest Voice, který slouží především k boji s internetovou přítomností teroristických skupin a jehož velikost se odhaduje na 200 milionů dolarů.

Teprve nedávno jsme vás informovali také o tom, že americká armáda hledá cesty, jak do cizí země dostat internet bez ohledu na přání tamního režimu.

Via Guardian