Aaron Sorkin dostal nabídku napsat film o Jobsovi

Americký scénárista Aaron Sorkin má na svědomí například filmy Pár správných chlapů, Moneyball nebo televizní seriály Studio 60 a Západní křídlo. Za scénář k filmu The Social Network mapující vznik Facebooku dostal letos Oscara. Teď by mohl do jeho sbírky přibýt další film, který bude trhat rekordy v návštěvnosti, a to právě Jobsova biografie.

Informaci, že společnost Sony požádala Sorkina o napsání scénáře k plánovanému filmu, potvrdil sám autor britskému zpravodajskému serveru E!: „Je to něco, co vážně zvažuji. Právě teď jsem ve fázi, kdy o tom všem přemýšlím. Je to opravdu velký film a bude to skvělý film bez ohledu na to, kdo jej napíše.“

Právě v Sorkinovi jakožto v možné osobě scénáristy spatřují mnozí kritici problém. Poukazují například na to, že ve filmu o Zuckerbergovi, který se honosil nálepkou ‚založený na skutečných událostech‘, bylo množství faktických nedostatků.

Otázkou také je, jak scénárista, ať už jím bude kdokoli, naloží s negativními aspekty Jobsova života. Kolem jeho osoby se totiž vytvořila téměř aura svatého, kdy na něj všichni vzpomínají výhradně v pozitivním duchu. Málokdo ale například ví, že Jobs nepřijal své první dítě (tvrdil, že je neplodný) a jeho matku nechal odkázanou na sociální dávky.

Kelsey Blair ze serveru The Social Times pro změnu zmiňuje situaci, kdy mladý Jobs otevřeně lhal Stevu Wozniakovi o výši honoráře za breakout pro Atari, který si měli rozdělit rovným dílem, a Jobs si tak odnesl výrazně více.

Snad se budoucí scénárista negativních emocí diváků nezalekne a film se bude moci pyšnit nálepkou ‚biografie Steva Jobse‘ právem.

Via ST