Ztráty obchodu Rohlik.cz kvůli razii jdou do desítek milionů korun

Na desítky milionů korun počítá zatím ztráty vedení online obchodu Rohlik.cz. Uvedl to dnes (v sobotu) Tomáš Čupr, zakladatel a šéf firmy. Od čtvrtečního zásahu policie rozhodla o vyhoštění většiny ze zadržených zaměstnanců, ti se podle vyjádření firmy chtějí odvolat.

Policie rozhodla o vyhoštění 74 zaměstnanců z 85, které zadržela při čtvrteční akci ve skladu obchodu Rohlik.cz. Se zbylými bylo zahájeno správní řízení o vyhoštění. Podle vyjádření policie neměli pracovníci platné doklady, jednoho z nich stíhá pro jejich padělání. Podle vedení Rohliku se zaměstnanci odvolají a bude následovat přezkum rozhodnutí.

Ztráty desítky milionů

“Celý případ je pro nás extrémně nepříjemný. Ztráty počítáme v desítkách miliónů korun, protože od čtvrtka vyřizujeme o tisíce objednávek denně méně než ve standardním režimu,” uvádí Tomáš Čupr.

Rohlik.cz zaměstnával ukrajinské skladníky přes agenturu (neuvedl jakou). Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana měli dlouhodobé vízum, které jim umožňovalo pohybovat se po zemích Evropské unie po dobu tří měsíců, nemohli ale na jeho základě být zaměstnáni.

Pro Rohlik.cz to není poprvé, kdy mu agenturní zaměstnanci způsobili potíže. Už loni v červenci při podobné kontrole policisté odhalili 24 agenturních zaměstnanců z Ukrajiny bez platného povolení.

Kontrola_Rohlikcz
Čtvrteční zákrok cizinecké policie ve skladu firmy v Praze 6. Foto: Rohlik.cz

“Chceme hrát podle pravidel”

Tomáš Čupr v mailu, který dnes rozeslal médiím, kritizuje údajné nekonzistentní rozhodování policie v podobných případech.

“Proč policie při některých zákrocích pracovníky s polskými vízy odveze na stanici a v jiných ne? Proč je v některých případech vyhostí a v jiných ne? Bude teď vyhošťovat desítky tisíc dalších pracovníků v tomto režimu z dalších firem, čímž v podstatě ochromí českou ekonomiku?” klade otázky podnikatel.

Policie Čuprovu kritiku odmítá.V rámci všech kontrol, které tito policisté provádí minimálně dvakrát až třikrát týdně, postupují stejně. Tedy, pokud policisté zjistí, že je občan jiného státu v ČR zaměstnáván v rozporu s platnými předpisy, je zajištěn a je s ním vedeno správní řízení,” uvádí Hulan.

Na námi zaslané otázky, jak bude Rohlik.cz dále postupovat, zatím firma nereagovala.

Prohlášení Rohlik.cz z 11.3.2017:

Chceme hrát podle pravidel, ale stát musí být schopný říct, jaká vlastně jsou

Rozhodnutí o vyhoštění je jen začátek. Všichni dotčení se odvolají a bude následovat přezkum rozhodnutí. Nicméně tím, co nás v tuto chvíli nejvíce trápí, není snaha o spravedlivé rozhodnutí policie. Nejvíce nás trápí nekonzistentní rozhodování policie v těchto případech.

My chceme hrát podle pravidel. Přes sto tisíc našich zákazníků dobře ví, že Rohlik.cz  s nimi vždy komunikuje otevřeně a férově. Jinak bychom nemohli za 2 roky vyrůst do velikosti největšího online prodejce potravin. Jak ale mohou hrát české firmy včetně nás podle pravidel, když stát není schopný říct, jaká ta pravidla přesně jsou?

Proč policie při některých zákrocích pracovníky s polskými vízy odveze na stanici a v jiných ne? Proč je v některých případech vyhostí a v jiných ne? Bude teď vyhošťovat desítky tisíc dalších pracovníků v tomto režimu z dalších firem, čímž v podstatě ochromí českou ekonomiku?

Celý případ je pro nás extrémně nepříjemný. Ztráty počítáme v desítkách miliónů korun, protože od čtvrtka vyřizujeme o tisíce objednávek denně méně než ve standardním režimu a zákazníkům nemůžeme nabídnout kvůli momentálnímu nedostatku lidí špičkovou službu, na kterou jsou zvyklí.

Mlčet ale nechceme, protože nedostatek pracovníků je problém, který trápí tisíce českých firem. A stát volí represi, místo aby zaměstnávání cizinců na pozicích, o které Češi nestojí nebo jich není dostatek, zjednodušil, jak už roky slibuje.

Jsme připravení k dialogu, jak tento problém konstruktivně a systémově řešit. Protože nekonkurenceschopné české firmy nechceme nikdo. Podnikatelé, stát ani čeští občané.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Epické virální orgie

Takhle výpravný velkovýběr jsme tu už dlouho neměli. Policejní těžkooděnci, štěkající psi, divoká honička desperátů s autobusem plným tanečnic, vzpoura, výbuchy, ostřelovači, zběsilý fotbalový uragán, hromadný tanec virálních celebrit... Dneska večer zkrátka do kina chodit nemusíte. A nebojte, nezapomněli jsme ani na okurku.