Ženy v IT: V Česku mají stejné šance i výplaty, rezervy jsou ve školství a komunikaci

Odvětví IT dlouhodobě trápí zásadní nedostatek zaměstnanců. Napadlo nás zmapovat, jestli firmy mají zájem o práci žen a jestli jim nabízejí rovnocenné podmínky. Ukázalo se, že ženy jsou v „ryze mužské“ branži vítány.

Ve spolupráci s personální společností Předvýběr.CZ jsme uskutečnili hloubkové rozhovory se třemi desítkami zaměstnavatelů, abychom zjistili, jak si na trhu práce stojí ženy-„ajťačky“. Vyjádření firem boří obecné tabu, že ženy k počítačům a programování nepatří.

Stejné šance i výplata

Při obsazování IT pozic dává ženám stejné šance 84 % dotázaných společností, jen třináct procent zaměstnavatelů upřednostňuje muže ‒ a jedna z firem dokonce „pozitivně diskriminuje“ ženy. Ještě lepší zpráva se týká odměňování žen: s výjimkou sedmi procent firem všichni zaměstnavatelé vyplácejí stejnou mzdu bez ohledu na pohlaví pracovníka IT.

V kontrastu s tím majitelé a šéfové firem připustili, že ve výkonech mužů a žen vidí rozdíly ‒ jen 42 % dotázaných se domnívá, že obě skupiny pracují stejně. „Většina zaměstnavatelů vnímá, že ženy mají jiný přístup k práci a chápou to spíš jako jejich přednost,“ vysvětluje František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ.

„V některých ohledech jsou ženy pracovně lepší, vynikají precizností, která občas mužům chybí. Nicméně ti zase mají jiné kvality, které můžou ženám chybět,“ říká Magda Brožíková, HR ředitelka firmy Software602. Proto jsou podle ní ideální smíšené týmy.

Šestnáct procent účastníků hloubkových rozhovorů připustilo, že ženy jsou spolehlivější, zodpovědnější a lépe komunikují. „Ženy nejsou výrazně lepší, jejich silnou stránkou je, že neřeší ego,“ oponuje Petra Mansfeldová ze Syntea Software Group.

Možná překvapivé je, že 84 % firem nemá žádný speciální program, aby pro ženy byly atraktivním zaměstnavatelem. Jen šestnáct procent zaměstnavatelů se snaží upravit podmínky pro ženy ‒ nejčastěji jde o nabídku částečných pracovních úvazků, jedna firma jako benefit uvádí možnost přivést dítě do práce.

Rezervy jsou ve školství a komunikaci

Co ještě by měly firmy udělat, aby ženy více motivovaly k práci v IT? Je to spíš úkol pro školství, shoduje se velká část respondentů. „Už od základních a středních škol by se měly ženy víc seznamovat s IT problematikou, není správné škatulkování, že IT jako obor je určený mužům,“ doporučuje Magda Brožíková ze Software602.

Důležitá je také komunikace, větší přiblížení, co vlastně „práce v IT“ znamená. „Už to není čistě jenom psaní kódu, ale i o kreativitě, navrhování, je tu spousta činností, které mohou být pro ženy zajímavé,“ míní Josef Doležal, vedoucí softwarového oddělení firmy R Altra.

„Samy ženy musí mít zájem o obor a přijímat množství nových informací, které tento obor přináší,“ uzavírá Petra Batók, marketingová manažerka společnosti Vision Praha. Pokud se ženy pro práci v IT rozhodnou, pak je podle ní přívětivé flexibilní pracovní prostředí (zahrnující částečné úvazky nebo práci z domova) silným motivem.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Internetové svobody meziročně globálně poklesly, nejsvobodnější je Island

Svoboda na internetu podle organizace Freedom House za poslední rok mírně poklesla. To sice není dobrá zpráva, pozitivní ale je, že aktivisté díky narůstajícím zkušenostem jsou efektivnější v boji proti opatřením, která svobodu internetu ohrožují. Nejsvobodnějším zemím kraluje Evropa, s Islandem, Estonskem a Německem na předních příčkách.