Zájem o vývojáře roste, firmy hledají nové talenty

Koronavirová pandemie urychlila investice firem do informačních technologií. Tím se v ICT sektoru otevřelo velké množství nových pracovních míst. I přes výhody, které s sebou specializace v ICT nese, je však kvalitních odborníků stále nedostatek.

Často skloňovaná robotizace a automatizace, která mění pracovní trh ve vyspělých zemích po celém světě, díky pandemii výrazně zrychlila. Přechod značné části podnikání do online prostoru přitom navýšil poptávku po kvalitních ICT pracovnících. Češi o práci v oboru zájem mají. Lákají je zejména slibné vyhlídky do budoucna, stabilita zaměstnání a nadprůměrné platy. Nových talentů je však stále nedostatek. Společnosti se proto snaží se svými potenciálními zaměstnanci často navazovat kontakt například již na školách, nebo prostřednictvím veřejně přístupných workshopů. 

Kvalifikace získaná přímo ve firmě

Rostoucí zájem Čechů o práci v lukrativním ICT oboru potvrzuje i HR ředitelka ze softwarové společnosti CN Group Eva Jacková. Vychází přitom i z počtu letošních přihlášek na šestiměsíční Trainee program CN University, který společnost pravidelně pořádá. Na ten se obvykle hlásí kolem třiceti uchazečů. Nováčkům  však firma musí nejprve poskytnout nezbytnou podporu pro jejich zapracování. „U studentů CN University nevyžadujeme nutně předchozí zkušenosti s programováním. Důležitá je pro nás hlavně chuť učit se nové věci a schopnost analyticky přemýšlet,” vysvětluje Eva Jacková. Dodává, že společnost umožnila úspěšnou změnu profese například klempíři, překladatelce, revizorovi nebo dvěma doktorům. „Naším hlavním cílem je zpřístupnit svět vývoje softwaru novým talentům a dát jim možnost osvojit si nové dovednosti pod dohledem zkušených vývojářů na reálných projektech,“ vysvětluje. V rámci Trainee programu obdrží studenti kromě mzdy i půlroční pracovní smlouvu, úspěšní absolventi u společnosti následně naleznou uplatnění jako juniorní vývojáři. Náklad na jednoho studenta se pohybuje kolem 250 tisíc korun.

Moderní technologie v České republice

Podle červnového průzkumu společnosti Manpower patří pracovní pozice v oborech ICT ke třetím nejhůře obsaditelným. Těžší je získat zaměstnance už jen do logistiky a výroby. Celková nezaměstnanost v Česku přitom od ledna pozvolna klesá, v květnu byla na 3,9 %. ICT specialistů bude navíc na trhu práce nadále přibývat. Zatímco v roce 2001 některý z ICT oborů studovalo podle Českého statistického úřadu jen 7 528 studentů, v roce 2019 jich bylo již 20 552.

Kariérní růst i zajímavá práce

Podle Evy Jackové je mezi programátory v současnosti největší poptávka po vývojářích programujících v technologiích Java, a v moderním JavaScriptu. Ty ve firmách nečeká jen zajímavé platové ohodnocení, ale také široká škála atraktivních benefitů. „Poptávka po programátorech je obrovská. Náborový proces se přenesl z inzertních portálů na sociální sítě, kde se z náborářů stali aktivní hunteři a ze zkušených developerů ambasadoři firmy. Náboráři se snaží programátory zaujmout sdílením odborných článků nebo přednáškami či webináři o moderních technologiích zapojením seniorních kolegů.“ říká Eva Jacková. Ke změně zaměstnání podle ní přitom kandidáty obvykle nepřimějí jen peníze. „Pro pracovníky v IT hraje velkou roli i to, na jak zajímavém projektu by se měli podílet nebo způsob, jakým firmy k vývoji přistupují. Důležité jsou také možnosti vzdělávání, možnost kariérního růstu, flexibilita práce a work life balance. Především ale chtějí, aby jim projekty dávaly smysl a přinášely přidanou hodnotu,“ vysvětluje Eva Jacková.

Total
1
Shares
Další články