Zájem firem o IT odborníky roste, počet studentů však klesá

Na trhu práce chybí v Česku podle personálních agentur 30 tisíc odborníků na počítače. Firmy si zoufají. 79 % z nich uvádí, že má problém obsadit volné místo ve svém IT oddělení. Situaci ještě zhoršuje klesající počet studentů tohoto oboru. Je jich o čtvrtinu méně než v roce 2011.

Jak postupuje digitalizace a firmy stále častěji využívají moderní technologie, tak se zvyšuje jejich potřeba rozšířit IT oddělení a získat do něj další experty. Za posledních pět let vzrostl počet zaměstnanců v tomto oboru téměř o polovinu. Jen v Praze je „ajťáků“ 56 tisíc. V celé republice pak 84,1 tisíc. Jenže jak se zdá, v dalších letech tak markantní nárůst očekávat nelze, ač by firmy již nyní obratem zaměstnaly dalších 30 tisíc odborníků.

Tato situace brzdí rozvoj společností a zároveň žene platy v oboru nahoru. ČSÚ uvádí, že medián u techniků a specialistů je u hrubé měsíční mzdy 45 877 Kč, což je 157 % mediánu příjmu všech zaměstnaných v Česku.

„U seniornějších pozic v IT se běžně platy pohybují nad sto tisíci a k nim jim firmy nabízejí ještě bohaté benefity,“ doplňuje Barbora Wachtlová, provozní ředitelka společnosti Green Fox Academy, která pořádá kurzy pro junior programátory.

Zájem o prestižní obor u studentů chybí

Ani příslib vysokých příjmů a nadstandardních odměn neláká studenty do univerzitních poslucháren. Jejich podíl je pouhých 6,6 procenta ze všech vysokoškoláků. „Zájem o obor je více méně stabilní, ale s ohledem na slabé populační ročníky, které nyní studují, počet studentů IT celkově klesá,“ uvádí Markéta Pištorová z Českého statistického úřadu. Oproti roku 2011 se jejich počet snížil téměř o šest tisíc.

Zatímco však klesá počet vysokoškolských studentů, tak rekvalifikační kurzy praskají ve švech a hlásí rekordní zájem. A to nejen ty zaměřené na základní počítačové dovednosti, ale i bootcampy, které nabízejí několikaměsíční intenzivní kurzy programování.

Tento fenomén, který slaví úspěchy v zahraničí, neušel ani tuzemským zaměstnavatelům. Během srpna a začátku září, kdy se v Praze konala setkání nově vyškolených junior programátorů, o tyto akce projevilo zájem padesát firem.

„Šedesát procent studentů mělo zajištěné umístění v oboru ještě před dokončením kurzu. U zbylých je to otázka měsíce,“ popisuje Wachtlová a doplňuje: „Zaměstnavatelé si jsou vědomi toho, že vyškolit si vlastního odborníka je v současnosti jedna z nejefektivnějších cest, jak získat posilu do IT oddělení. Jejich zájem o spolupráci roste.“

Stále málo žen, firmy by si jich přáli více

Společnosti netrápí jen chybějící počet odborníků na výpočetní techniku ale i to, že mezi uchazeči chybí ženy. „Firmy často na setkáních zmiňovaly, že by si přály více žen. U nás v kurzu jich byla více než pětina a doufáme, že počet bude v budoucnu narůstat,“ doufá Wachtlová. Celková čísla jsou však neúprosná. Mužů pracujících v IT je 91 %. Žena je mezi IT odborníky jen každá desátá.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co Čechy zajímalo minulý týden? Bojí se rakoviny plic, připomněli si polsko-ruský masakr a zajímali se o Pavlínu Senič

Minulý týden se nesl hlavně ve znamení negativních věcí, např. takový 5. březen - den, kdy byl schválen masakr v Katyni. Neméně hrozným faktem je, že mnoho domů stále obsahuje radioaktivní radon, který přináší mnoho problémů. O to všechno a i jiné věci se Češi v minulém týdnu na internetu zajímali.