#Wikipedia20: Nejznámější internetová encyklopedie slaví 20 let

Přesně před 20 lety, dne 15. ledna 2001, spustili Jimmy Wales a Larry Sanger internetovou encyklopedii nazvanou Wikipedia. Dnes je Wikipedia, kterou spravuje komunita dobrovolných redaktorů, jednou z 15 nejnavštěvovanějších stránek na internetu, a to i navzdory tomu, že zpočátku čelila velké kritice týkající se přesnosti publikovaných informací.

Wikipedia se za 20 let své existence stala místem, kde se svou rešerši často začíná i řada studentů nebo novinářů, pro které je Wikipedia dobrým rozcestníkem, který je nasměruje k dalším zdrojům.

Lidé po celém světě hledají na Wikipedii přibližně 21 miliard krát měsíčně informace o všem možném – mezi nejhledanější témata patří politika, umění, historie nebo technologie… Asi nikoho nepřekvapí, že vůbec ten nejčtenější článek v roce 2020 na Wikipedii se týká pandemie nemoci covid-19 (81 milionů zhlédnutí). Zajímavé, jak se lidem změnili priority, jelikož v roce 2019 se nejčtenější text na Wikipedii týkal filmu Avengers: Endgame (více než 44 milionů zhlédnutí).

Co se stalo za 20 let Wikipedie v číslech podle Wikipedie?

  • publikováno bylo 56 milionů článků
  • editoři provedli 3 miliardy úprav
  • stránky navštíví 1,7 miliardy unikátních uživatelů měsíčně
  • v encyklopedii jsou texty v 316 jazycích
  • více než 280 000 lidí edituje Wikipedii každý měsíc

Více o oslavách „dvacetin“ Wikipedie se dozvíte na webu Wikimedia Foundation.

Total
0
Shares
Další články