Video: Google díky satelitům ukázal, jak se mění Země

Zajímá vás, jak se různá místa na Zemi vyvíjela za posledních 12 let? Díky satelitům Landsat, které NASA vypustila na oběžnou dráhu v roce 1972, a Googlu, který nyní zpracoval jejich fotografie, se můžete podívat třeba na to, jak rostlo Las Vegas, nebo jak ubývá pralesa v Amazonii.

Satelity Landsat putují od pólu k pólu a každých 16 dní Zemi obletí kolem dokola. Po celou tuto dobu, a po celých 40 let na oběžné dráze, tyto satelity mapují zemský povrch pod sebou. Vznikla tak unikátní sbírka fotografií zemského povrchu, která zachycuje jeho kompletní vývoj za posledních několik desetiletí.

Google ke čtyřicátému výročí vypuštění satelitů připravil s USGS a Carnegie Mellon University unikátní projekt, který pomocí série krátkých videí v rámci služby Google Earth Engine vypráví příběhy několika významných míst na zeměkouli. Díky nim si třeba daleko lépe představíte, o čem se mluví, když je zmiňováno zmenšování pralesů v Amazonii, či uvidíte, jak postupně rostlo americké Las Vegas, příslovečné město hříchu. Videí je celkem jedenáct.

Data sesbíraná ze satelitů jsou od USGS k dispozici bezplatně od roku 2008, Google k nim navíc každému umožňuje přístup přes speciální API. Série videí mapujících vybrané oblasti i s vědeckým komentářem je vlastně jen příjemným bonusem a také dobrou reklamou upozorňující na existenci služby a její rozsah.

Via Google

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Virgin America vezmou svého nejlepšího zákazníka do vesmíru

Při pohledu na hvězdnou oblohu se každý občas zasní o nedosažitelných vesmírných dálkách. Již brzy ale možná tak nedosažitelné nebudou. Vesmírná turistika je odvětvím budoucnosti, a to nejen pro ty, kteří disponují tučnými konty. O cestu do vesmíru se totiž dá i soutěžit - jako první cenu ji nabízí aerolinie Virgin America a v marketingu tak padla další hranice.
Přečtěte si více

Roztomilý virál Dumb Ways to Die nyní i jako hra

Pamatujete si ještě virální video Dumb Ways to Die, které před několika měsíci kralovalo internetu a nakonec se dostalo i do desítky nejpovedenějších loňských reklam podle TEDu? Jeho hrdinové jsou nyní zpět a ve hře pro iPhony a iPady je můžete zachránit od jejich nemilých nehod.