Velký přehled: Nejlepší co-workingy v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni a Zlíně

Možnosti pohybu po světě pracujících je neomezený, díky čemuž potřeba změny zaměstnavatele ustupuje a nadchází čas digitálních nomádů, freelancerů a svobodných firem. Připomíná to čas obchodních cestujících, světáků a chození na zkušenou.

Prostor alespoň pomyslně bez hranic s sebou přináší i nástrahy. Jak zůstat výkonným. Kde a jak nalézt motivaci a přimět se k aktivitě. Zjišťujeme, co potřebujeme k práci. Ať si to uvědomujeme či ne, správné a výživné prostředí zůstává jedním ze základních klíčů k úspěchu.

Ideální jsou activity-based workspaces

Každé prostředí přináší svoje plusy a mínusy, je vždy potřeba nalézt tu správnou rovnováhu. Někomu bude více vyhovovat život a ruch, jiný vyhledává striktně nerušivý charakter kanceláře, jiný teplo a klid domova. Nemalý počet lidí zase vyžaduje péči, otevřený prostor a možnost socializace co-workingového centra. Neexistuje jedna správná volba. Při výběru lokality nás ovlivňují specifika daného projektu.

„Ideální jsou tzv. activity-based workspaces, kde přímo zaměstnavatel poskytuje rozmanitost pracovních prostor, ze kterých si můžeme vybrat dle nálady a typu práce,“ vysvětluje psycholog Dalibor Špok. Práce v kolektivu v nás navíc podporuje potřebu se vzdělávat a socializovat. Poskytuje nám možnosti rozvoje a samozřejmě podporuje kreativitu.

„Společnost objímá jeden zajímavý fenomén – zrychlení. Dneska se nám nechce čekat ani na ranní kávu, ani na informace z druhého konce světa. Vítězí ten, kdo se nejrychleji orientuje. Ve vzdělávání vidíme budoucnost, protože jen neustálé zlepšování nás udrží na trhu práce. My chceme vzdělání, které nenajdete na školách, přinášet i studentům, začínajícím podnikatelům, zaměřujeme se i na věk 50+. Chceme jednotlivým skupinám zpřístupnit nejen znalosti a zkušenosti ale i komunitu úspěšných lidí, věříme, že vztahy jsou základem úspěchu,“ říká Lucie Kalusek, Happiness Hero Manager v In-Spiro.

Při výběru lokality vždy mějte na paměti, co k soustředění a práci potřebujete a pokud se někam zapíšete, nezapomeňte si zjistit, jaké volnočasové edukativní aktivity daná lokalita nabízí.

Tři hlavní parametry, ke kterým přihlížíme

1. Unikátnost místa (ať se jedná o technologicky zaměřené co-workingové centrum, či prostor spojený s kavárnou a dokonalou kávou, jako je Kafec Brněnský, vždy je důležitý onen niche, se kterým se ztotožníme).

Vznikají komunity propagující udržitelnost, což samozřejmě odpovídá celosvětovému trendu. U nás se na toto téma zaměřují např. IN-SPIRO (co-work zaměřený na start-upy udržitelného byznysu) anebo Svět HUB. Nejen freelanceři ocení i zájmově vytříbené lokality, které se věnují umění, řemeslům a hi-tech, např. Studio ALTA,  FutLab a LeMarket hlídárna. V neposlední řadě krypto projekty, např. Paper Hub.

2. Události a volnočasové aktivity pořádané pro členy a nečleny (spojujeme příjemné s užitečným).

3. Možnost vzdělání jako benefit navíc, např. spolupráce se zájmovými skupinami mimo centrum nebo možnosti networkingu s profesionály stojícími mimo co-working, nabídka specializovaných kurzů a workshopů cílených na specifické sociální skupiny apod.

Zajímavosti

 • Projekt Coworking v Praze je FB skupina, která sdružuje 22 co-workingových center v Praze.
 • Malá centra se hodí na klidnou práci, jsou charakteristická svou familiární atmosférou.
 • Velká centra s open-space jsou ideální pro akce (velkých formátů a s celorepublikovým dopadem) a networking (u nás se jedná o síť Impact Hub, Paper Hub, Node5 atd.).
 • Na světě máme přibližně 19 tisíc co-workingových center, v minulém roce vzrostl počet center o 29 procent, avšak počet členů zůstává víceméně stejný. Data uvádí Global CoWorking Survey 2018.
 • Udržitelnost je trendem prosakujícím skrze všechny oblasti (v západním světě). Nevyhnou se mu ani co-workingové prostory.
 • Komunikace co-workingových center u nás na sociálních sítích je sporadická, ačkoli existuje pár světlých výjimek a zajímavých IG profilů: Kafec Brněnský, Kafec Zlínský a Kafec Plzeňský, Paper Hub.
 • V Praze svou pobočku otevře mezinárodní síť WeWork.

Počet center se neustále mění, vznikají nová a některá zanikají. Vyjmenováváme tedy jen několik léty prověřených či obsahově/zaměřením zajímavých počinů. Chcete-li znát všechna co-workingová centra, navštivte pravidelně aktualizovaný seznam.


Praha

Pochopitelně nejhustší síť co-workingových center i příležitostí se nachází v hlavním městě. Nabídka je nejrozmanitější a záleží jen na lokalitě, která nám vyhovuje.

 • Paper Hub, Paralelní Polis: Jediný co-wo, který přijímá pouze kryptoměnu. Disponují obří terasou, zasedačkou, chillout zónou, sprchou, hackerspacem a akcemi zaměřenými na decentralizaci, IT bezpečnost, kryptoanarchii či rozvoj svobodného podnikání. Rozhodně se nejedná o prostředí pro každého.
 • Impact Hub Praha: Impact Hub patří do celosvětové sítě Impact Hub. Pakliže se stanete členem jednoho Impact Hubu, máte k dispozici síť čítající na 17 tisíc kontaktů. Novinkou je, že do sítě Impact Hub přibyl prostor co-workingu K10 (teď působícího pod názvem Impact Hub Praha K10).
 • Node5: Naleznete ve dvou městech: v Praze na Smíchově a v Ústí nad Labem. Jedná se o jeden z prvních pražských co-workingů. Charakteristický je svým industriálním prostorem a četnými událostmi pro start-upy i mladé nadšence.
 • Pracovna: Pracovna s kavárnou na Žižkově je jedno z co-workingových center, které disponuje veřejně přístupnou kavárnou. Můžete si od práce odběhnout na schůzku s klientem, aniž byste museli vyjít z budovy.
 • Pracovna v parku: Putovní pracovní prostředí na čerstvém vzduchu spravované týmem Pracovny na Žižkově – je v provozu pouze sezónně, nicméně je ideální pro milovníky práce v přírodě.
 • In-Spiro: Přírodní interiér v brutalistní Holešovické budově realizoval v roce 2014 Vít Vaněček a v soutěži „Zasedačka roku“ byl oceněn za inovativní kancelářský koncept.
 • Svět HUB: Minimalistický prostor zaměřený na udržitelnost a zerowaste. Spolupracují například s Bez obalu a pořádají SWAP akce.
 • Sněmovní 7: Co-workingové centrum v centru sídlí v gotickém domě s barokní fasádou od architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Mimo konferenční sál s třemi zasedacími místnostmi si můžete pronajmout i jeden ze šesti apartmánů.
 • WorkLounge: Sídlí ve Foru Karlín, Diamantu na Václavském náměstí a také v Cape Coral. Je charakteristické pro své moderní a designové prostředí. Říkají si Silicon Valley Prahy, členové mají k dispozici aplikaci, která umožňuje rezervaci konferenčních prostor, potvrzení účasti na událostech, komunikaci se členy či sdílení pracovních požadavků.
 • FutLab: Future Laboratory vychází z tzv. konceptu fablab (Fabrication Laboratory) nebo makerspace. Představuje co-workingový prostor s hi-tech dílnou, vybavenou moderní technikou jako „3D tiskárny, laser, CNC, elektro nářadí, šicí stroje, termolisy, plottery a různé další moderní kutilské stroje“.
 • Jurispace: Co-working pro právníky a advokáty.
 • Studio ALTA: „Neustále v pohybu“ – pracovní prostor pro tanečníky a divadelníky s cyklem workshopů Myslet tancem!.
 • Pracovna Ženy s.r.o.: Fialkové pracovny pro ženy po celé České republice.
 • Baby Office: Miniškolka, kavárna a eventová agentura zaměřená na děti a rodiče.
 • LeMarket hlídárna: Hlavním tématem jsou rodiče a jejich ratolesti – concept store, hlídárna, co-working, workshopy.
 • Mumraj: Zaměřeno na děti: školička, aktivity, poradna.
 • Mam prostor: Opět co-working pro pracující rodiče s dětmi, je dotované EU (ceny aktivit jsou přívětivější či zcela zdarma).
 • Animika hub: Prostor pouze pro skupiny – události, školení, pracovní porady apod.

Brno

Brno je specifické svojí kavárenskou scénou. Společné pracovní prostředí se zde ve většině případech utvořilo při kavárnách, které někdy i zvětšily prostor (v přízemí kavárna a v patře pracovna jako v případě Kafecu). Jakmile se v kavárnách začali shlukovat lidé s laptopem, prostě se pro ně uzpůsobil prostor. V neposlední řadě inkubátory IT startup(ů) vytvořily pracovní prostory pro uspokojení potřeb členů.

 • Mezi první patří JIC, který funguje již 15 let. A stále zastává důležitou roli, široký program přednášek, a především zkušenosti jsou opravdovým přínosem nejen pro začínající společnosti.
 • Impact Hub Brno: Zajímavým členstvím je virtuální – jste připojeni ke světové síti, novinkám a akcím. Brněnský Impact Hub je jedním z největších.
 • Kafec Brněnský: Dvě patra kavárenská a jedno věnované práci. Prostě pro kavárenské bonvivanty. Existuje také Kafec Zlínský a Kafec Plzeňský.
 • The Distillery: Social Reactor: Architekti a urbanisté (KOGAA Studio) se zasloužili o obnovení prostor bývalé destilérky nedaleko centra Brna.

Olomouc

 • Vault 42: Vault 42 je první co-workingové centrum v Olomouci. Pravidelně pořádají např. Fuckup Night.

Ostrava

 • VIVA: Provozovatelem je Institut pro ženy. Myšlenka na ostravský TEDx se stala pod jejich taktovkou realitou a první TEDxOstrava nesl téma „skrytý potenciál“.
 • Impact Hub Ostrava
 • Kovork: Kavárna spojená s Technickou univerzitou Ostrava funguje jako co-workingový prostor., kde svoje zázemí našel i IT Hackathon.

Plzeň

 • DEPO2015: Kalendář je naplněn různorodými akcemi. Součástí prostoru je i tržnice, kde naleznete pět stálých obchodů a pravidelné tématické trhy – „vesnice mezi paneláky“.

Zlín

 • TIC: V baťovském areálu v centru Zlína vznikly rekonstrukcí budovy číslo 23 moderní prostory pro podnikání. Kombinace tradiční baťovské architektury s odvážnými inovacemi, to jest zlínské Technologické inovační centrum.
 • Centrum kreativních průmyslů UPPER: Mentoring a zázemí pro podnikání obzvlášť v oblasti kreativních průmyslů. Prostor pro studenty a čerstvé absolventy především z UTB pro nastartování vlastního podnikání. Projekt podporuje Fakulta multimediálních komunikací UTB.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co se Češi minulý týden na webu naučili? Správně registrovat auto i to, na co vlastně zemřel Stanislav Gross

Minulý týden se Češi při hledání informací online tvářili namíru zodpovědně. Nebo aspoň víc než obvykle. Na internetu je totiž víc než kdy jindy zajímal způsob, jak ověřit, že jsou řádně zapsaní jako majitelé auta. Do nejvyšších nárůstů webového hledání se ale jako obvykle promítly i nějaké ty známé osobnosti, jejich choroby a kauzy.