Velký přehled: Nejlepší co-workingy v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni a Zlíně

Možnosti pohybu po světě pracujících je neomezený, díky čemuž potřeba změny zaměstnavatele ustupuje a nadchází čas digitálních nomádů, freelancerů a svobodných firem. Připomíná to čas obchodních cestujících, světáků a chození na zkušenou.

Prostor alespoň pomyslně bez hranic s sebou přináší i nástrahy. Jak zůstat výkonným. Kde a jak nalézt motivaci a přimět se k aktivitě. Zjišťujeme, co potřebujeme k práci. Ať si to uvědomujeme či ne, správné a výživné prostředí zůstává jedním ze základních klíčů k úspěchu.

Ideální jsou activity-based workspaces

Každé prostředí přináší svoje plusy a mínusy, je vždy potřeba nalézt tu správnou rovnováhu. Někomu bude více vyhovovat život a ruch, jiný vyhledává striktně nerušivý charakter kanceláře, jiný teplo a klid domova. Nemalý počet lidí zase vyžaduje péči, otevřený prostor a možnost socializace co-workingového centra. Neexistuje jedna správná volba. Při výběru lokality nás ovlivňují specifika daného projektu.

„Ideální jsou tzv. activity-based workspaces, kde přímo zaměstnavatel poskytuje rozmanitost pracovních prostor, ze kterých si můžeme vybrat dle nálady a typu práce,“ vysvětluje psycholog Dalibor Špok. Práce v kolektivu v nás navíc podporuje potřebu se vzdělávat a socializovat. Poskytuje nám možnosti rozvoje a samozřejmě podporuje kreativitu.

„Společnost objímá jeden zajímavý fenomén – zrychlení. Dneska se nám nechce čekat ani na ranní kávu, ani na informace z druhého konce světa. Vítězí ten, kdo se nejrychleji orientuje. Ve vzdělávání vidíme budoucnost, protože jen neustálé zlepšování nás udrží na trhu práce. My chceme vzdělání, které nenajdete na školách, přinášet i studentům, začínajícím podnikatelům, zaměřujeme se i na věk 50+. Chceme jednotlivým skupinám zpřístupnit nejen znalosti a zkušenosti ale i komunitu úspěšných lidí, věříme, že vztahy jsou základem úspěchu,“ říká Lucie Kalusek, Happiness Hero Manager v In-Spiro.

Při výběru lokality vždy mějte na paměti, co k soustředění a práci potřebujete a pokud se někam zapíšete, nezapomeňte si zjistit, jaké volnočasové edukativní aktivity daná lokalita nabízí.

Tři hlavní parametry, ke kterým přihlížíme

1. Unikátnost místa (ať se jedná o technologicky zaměřené co-workingové centrum, či prostor spojený s kavárnou a dokonalou kávou, jako je Kafec Brněnský, vždy je důležitý onen niche, se kterým se ztotožníme).

Vznikají komunity propagující udržitelnost, což samozřejmě odpovídá celosvětovému trendu. U nás se na toto téma zaměřují např. IN-SPIRO (co-work zaměřený na start-upy udržitelného byznysu) anebo Svět HUB. Nejen freelanceři ocení i zájmově vytříbené lokality, které se věnují umění, řemeslům a hi-tech, např. Studio ALTA,  FutLab a LeMarket hlídárna. V neposlední řadě krypto projekty, např. Paper Hub.

2. Události a volnočasové aktivity pořádané pro členy a nečleny (spojujeme příjemné s užitečným).

3. Možnost vzdělání jako benefit navíc, např. spolupráce se zájmovými skupinami mimo centrum nebo možnosti networkingu s profesionály stojícími mimo co-working, nabídka specializovaných kurzů a workshopů cílených na specifické sociální skupiny apod.

Zajímavosti

 • Projekt Coworking v Praze je FB skupina, která sdružuje 22 co-workingových center v Praze.
 • Malá centra se hodí na klidnou práci, jsou charakteristická svou familiární atmosférou.
 • Velká centra s open-space jsou ideální pro akce (velkých formátů a s celorepublikovým dopadem) a networking (u nás se jedná o síť Impact Hub, Paper Hub, Node5 atd.).
 • Na světě máme přibližně 19 tisíc co-workingových center, v minulém roce vzrostl počet center o 29 procent, avšak počet členů zůstává víceméně stejný. Data uvádí Global CoWorking Survey 2018.
 • Udržitelnost je trendem prosakujícím skrze všechny oblasti (v západním světě). Nevyhnou se mu ani co-workingové prostory.
 • Komunikace co-workingových center u nás na sociálních sítích je sporadická, ačkoli existuje pár světlých výjimek a zajímavých IG profilů: Kafec Brněnský, Kafec Zlínský a Kafec Plzeňský, Paper Hub.
 • V Praze svou pobočku otevře mezinárodní síť WeWork.

Počet center se neustále mění, vznikají nová a některá zanikají. Vyjmenováváme tedy jen několik léty prověřených či obsahově/zaměřením zajímavých počinů. Chcete-li znát všechna co-workingová centra, navštivte pravidelně aktualizovaný seznam.


Praha

Pochopitelně nejhustší síť co-workingových center i příležitostí se nachází v hlavním městě. Nabídka je nejrozmanitější a záleží jen na lokalitě, která nám vyhovuje.

 • Paper Hub, Paralelní Polis: Jediný co-wo, který přijímá pouze kryptoměnu. Disponují obří terasou, zasedačkou, chillout zónou, sprchou, hackerspacem a akcemi zaměřenými na decentralizaci, IT bezpečnost, kryptoanarchii či rozvoj svobodného podnikání. Rozhodně se nejedná o prostředí pro každého.
 • Impact Hub Praha: Impact Hub patří do celosvětové sítě Impact Hub. Pakliže se stanete členem jednoho Impact Hubu, máte k dispozici síť čítající na 17 tisíc kontaktů. Novinkou je, že do sítě Impact Hub přibyl prostor co-workingu K10 (teď působícího pod názvem Impact Hub Praha K10).
 • Node5: Naleznete ve dvou městech: v Praze na Smíchově a v Ústí nad Labem. Jedná se o jeden z prvních pražských co-workingů. Charakteristický je svým industriálním prostorem a četnými událostmi pro start-upy i mladé nadšence.
 • Pracovna: Pracovna s kavárnou na Žižkově je jedno z co-workingových center, které disponuje veřejně přístupnou kavárnou. Můžete si od práce odběhnout na schůzku s klientem, aniž byste museli vyjít z budovy.
 • Pracovna v parku: Putovní pracovní prostředí na čerstvém vzduchu spravované týmem Pracovny na Žižkově – je v provozu pouze sezónně, nicméně je ideální pro milovníky práce v přírodě.
 • In-Spiro: Přírodní interiér v brutalistní Holešovické budově realizoval v roce 2014 Vít Vaněček a v soutěži „Zasedačka roku“ byl oceněn za inovativní kancelářský koncept.
 • Svět HUB: Minimalistický prostor zaměřený na udržitelnost a zerowaste. Spolupracují například s Bez obalu a pořádají SWAP akce.
 • Sněmovní 7: Co-workingové centrum v centru sídlí v gotickém domě s barokní fasádou od architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Mimo konferenční sál s třemi zasedacími místnostmi si můžete pronajmout i jeden ze šesti apartmánů.
 • WorkLounge: Sídlí ve Foru Karlín, Diamantu na Václavském náměstí a také v Cape Coral. Je charakteristické pro své moderní a designové prostředí. Říkají si Silicon Valley Prahy, členové mají k dispozici aplikaci, která umožňuje rezervaci konferenčních prostor, potvrzení účasti na událostech, komunikaci se členy či sdílení pracovních požadavků.
 • FutLab: Future Laboratory vychází z tzv. konceptu fablab (Fabrication Laboratory) nebo makerspace. Představuje co-workingový prostor s hi-tech dílnou, vybavenou moderní technikou jako „3D tiskárny, laser, CNC, elektro nářadí, šicí stroje, termolisy, plottery a různé další moderní kutilské stroje“.
 • Jurispace: Co-working pro právníky a advokáty.
 • Studio ALTA: „Neustále v pohybu“ – pracovní prostor pro tanečníky a divadelníky s cyklem workshopů Myslet tancem!.
 • Pracovna Ženy s.r.o.: Fialkové pracovny pro ženy po celé České republice.
 • Baby Office: Miniškolka, kavárna a eventová agentura zaměřená na děti a rodiče.
 • LeMarket hlídárna: Hlavním tématem jsou rodiče a jejich ratolesti – concept store, hlídárna, co-working, workshopy.
 • Mumraj: Zaměřeno na děti: školička, aktivity, poradna.
 • Mam prostor: Opět co-working pro pracující rodiče s dětmi, je dotované EU (ceny aktivit jsou přívětivější či zcela zdarma).
 • Animika hub: Prostor pouze pro skupiny – události, školení, pracovní porady apod.

Brno

Brno je specifické svojí kavárenskou scénou. Společné pracovní prostředí se zde ve většině případech utvořilo při kavárnách, které někdy i zvětšily prostor (v přízemí kavárna a v patře pracovna jako v případě Kafecu). Jakmile se v kavárnách začali shlukovat lidé s laptopem, prostě se pro ně uzpůsobil prostor. V neposlední řadě inkubátory IT startup(ů) vytvořily pracovní prostory pro uspokojení potřeb členů.

 • Mezi první patří JIC, který funguje již 15 let. A stále zastává důležitou roli, široký program přednášek, a především zkušenosti jsou opravdovým přínosem nejen pro začínající společnosti.
 • Impact Hub Brno: Zajímavým členstvím je virtuální – jste připojeni ke světové síti, novinkám a akcím. Brněnský Impact Hub je jedním z největších.
 • Kafec Brněnský: Dvě patra kavárenská a jedno věnované práci. Prostě pro kavárenské bonvivanty. Existuje také Kafec Zlínský a Kafec Plzeňský.
 • The Distillery: Social Reactor: Architekti a urbanisté (KOGAA Studio) se zasloužili o obnovení prostor bývalé destilérky nedaleko centra Brna.

Olomouc

 • Vault 42: Vault 42 je první co-workingové centrum v Olomouci. Pravidelně pořádají např. Fuckup Night.

Ostrava

 • VIVA: Provozovatelem je Institut pro ženy. Myšlenka na ostravský TEDx se stala pod jejich taktovkou realitou a první TEDxOstrava nesl téma „skrytý potenciál“.
 • Impact Hub Ostrava
 • Kovork: Kavárna spojená s Technickou univerzitou Ostrava funguje jako co-workingový prostor., kde svoje zázemí našel i IT Hackathon.

Plzeň

 • DEPO2015: Kalendář je naplněn různorodými akcemi. Součástí prostoru je i tržnice, kde naleznete pět stálých obchodů a pravidelné tématické trhy – „vesnice mezi paneláky“.

Zlín

 • TIC: V baťovském areálu v centru Zlína vznikly rekonstrukcí budovy číslo 23 moderní prostory pro podnikání. Kombinace tradiční baťovské architektury s odvážnými inovacemi, to jest zlínské Technologické inovační centrum.
 • Centrum kreativních průmyslů UPPER: Mentoring a zázemí pro podnikání obzvlášť v oblasti kreativních průmyslů. Prostor pro studenty a čerstvé absolventy především z UTB pro nastartování vlastního podnikání. Projekt podporuje Fakulta multimediálních komunikací UTB.

Total
0
Shares
Další články