Věci se daly do ohybu: ThinkPad X1 Fold od Lenova míří na trh

Telefony, tablety a notebooky, které lze ohýbat, jsou podle řady předních technologických lídrů budoucnost. Samsung s velkou pompou uvedl své „foldy“ na trh už minulý rok a v současné době se už pyšní druhou generací ohybatelných smartphonů Galaxy Z Fold2 5G. S ohybatelnými notebooky chce nyní prorazit čínský gigant Lenovo.

Tím revolučním počinem je ThinkPad X1 Fold, 13palcový notebook s FOLED (Flexible OLED) dotykovým displejem s rozlišením 2 048 × 1 536 px a poměrem stran 4 : 3. V plné kráse se ukázal letos na začátku roku na veletrhu CES. Nyní je toto zařízení možné předobjednat, přičemž cena startuje na 2 499 dolarech, což je při aktuálním kurzu něco málo přes 57 tisíc korun. Nicméně v České republice zatím zařízení objednat nelze (ani Alza ještě nemá zalistováno se statusem “Těšíme se”).

Výrobce uvádí, že je ohebný ThinkPad postaven na kombinaci lehkých slitin a uhlíkových vláken a je chráněn koženým fóliovým krytem. Hmotnost nepřesahuje 1 kilogram a díky ohebnému provedení uživatelé mohou plynule přecházet mezi nejrůznějšími způsoby použití od klasického kompaktního nastavení až po zcela plochý displej.

A co se ukrývá v pružném těle za hardware? ThinkPad X1 Fold dostal do výbavy procesor Intel Core i5-L16G7 s frekvencí 1,4 GHz (s 3 GHz na Turbo Boost), 8 GB operační paměti a v základu přichází s 256GB úložištěm (PCIe SSD), maximální konfigurace nabízí 1 TB. Zařízení je dostupné s operačním systémem Windows 10 (v základu Home, vyšší varianty mají Pro). Nechybí ani dva USB-C porty, slot na SIM kartu, podpora 5G a 50Wh baterie

Co se ohnout může, to se ohnout musí

A co se s ohebným notebookem dá vlastně dělat? V neohnuté variantě lze použít jeho celou plochu jako displej – pak je z něj „plnohodnotný“ 13palcový notebook, avšak musí být doplněn externí klávesnicí a stojánkem, které nejsou součástí základní výbavy, nicméně výrobce je samozřejmě ochotně nabízí k dokoupení.

Zajímavější je pochopitelně použití v ohnuté poloze, kdy „rozpůlením“ vznikne mini-notebook s dotykovou klávesnicí. Lze jej také použít rozpůlený také v horizontální poloze, čímž vzniká varianta „kniha“ – zde se zase uplatní jako vhodný doplněk stylus, který opět výrobce za hříšný peníz poskytne. Pokud vám to nestačí, tak ohybatelnost je bezesporu velkou výhodou při přenášení zařízení – prostě celý notebook zaklapnete do mini provedení a jdete.

Uvidíme, zda bude ohybatelný trend, který bude v příštím roce sílit a bude zajímavý i pro další výrobce. A to se přitom Applu v roce 2014 všichni smáli, když se iPhony 6 ohýbaly v kapse a zase se z historického hlediska ukázalo, že nešlo o žádnou slepou vývojovou větev…

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

CEED Tech rozdává miliony: V příštím roce podpoří až 50 startupů

Tři měsíce, přes 80 mentorů, miliony pro úspěšné a kopa příležitostí. Konsorcium pěti středo- a východoevropských akcelerátorů CEED Tech, do kterého patří i český StartupYard nebo slovenský The Spot, hodlá v roce 2016 rozdělit 2,5 milionu eur. Startupy, které budou přijaty do některého z akcelerátorů, získají až 30 tisíc euro jako startovní kapitál.