V USA startuje Apple Pay. Evropa i Česko si musí počkat

Apple se pouští do nového boje. Chce zákazníky přimět, aby místo placení kartou používali iPhone. Společně s novými modely představil i službu Apple Pay, která dnes míří v USA do ostrého provozu. Firma si služby slibuje výrazný nárůst popularity placení mobilem. V Evropě to ovšem bude mnohem složitější boj.

Apple Pay je klasická služba, která umožňuje díky NFC čipu platit mobilním telefonem místo platební karty. Využívá bezkontaktní platební terminály, které se u obchodníků po celém světě stávají standardem. Apple ale k celé službě přistupuje jinak, než konkurence.

“Apple se zatím oficiálně s žádnou evropskou bankou nedohodl…”

Zatímco v mobilních telefonech je dnes pro placení potřeba spolupráce banky a mobilního operátora, Apple tu operátory vynechává. Společnost se dohodla přímo s bankami, a bude proto službu lidem nabízet jen ve spolupráci s nimi.

Pro zákazníka to znamená podstatné zjednodušení. Nepotřebuje speciální SIM, na kterou banka nahraje platební aplikaci. U Apple Pay stačí jednoduše zadat číslo platební karty do aplikace v telefonu a může se vyrazit na nákupy. Apple dokonce tvrdí, že je takové řešení bezpečnější než dosud používaná metoda.

Zdroj: Flickr, LoKan Sardari
Sídlo Apple, Cupertino. Zdroj: Flickr, LoKan Sardari

V USA se Apple díky síle firmy dohodl s několika stovkami bank. A služba tak startuje s podporou více než 500 tamních bankovních domů.

V Evropě zaplatíte. Americkou kartou

Jenže v Evropě a tedy i v České republice bude situace podstatně složitější. Apple se zatím oficiálně s žádnou evropskou bankou nedohodl a placení pomocí Apple Pay se tu zatím odkládá na neurčito.

Nejen, že je v Evropě bankovní trh mnohem rozdrobenější a dohod bude potřeba daleko více, ale zásadní roli tu hraje i evropská regulace mezibankovních poplatků. Apple samozřejmě službu neposkytuje nijak bezděčně, s bankami se dohaduje na provizi a z poplatků dostává určitou část (asi 0,15 – 0,2 % z hodnoty transakce). Vzhledem k chystané regulaci by se Apple v Evropě musel spokojit s mnohem nižší sumou.

“S nástupem Apple Pay se doslova zvedla celosvětová vlna zájmu o podobný způsob finančních transakcí…”

Otázkou je, jestli bude větší tlak ze strany uživatelů, kteří budou po nové službě toužit, nebo zda uspějí zájmy bank a Apple ustoupí z hlediska výše svých provizí. Každopádně budou jednání mnohem komplikovanější. A to i přesto, že s nástupem Apple Pay se doslova zvedla celosvětová vlna zájmu o podobný způsob finančních transakcí.

Zdroj: Flickr, Adam Fagen
Ilustrační foto. Zdroj: Flickr, Adam Fagen

Zatím ovšem bude pro uživatele kdekoli na světě jedinou cestou, jak zaplatit bezkontaktně pomocí iPhonu, vlastnictví americké platební karty. Běžné bezkontaktní platební terminály totiž umí bez problémů takovou platbu přijmout, probíhá naprosto standardním způsobem.

V České republice nabízí možnost placení mobilem pouze GE Money Bank a ČSOB

Nástup Apple Pay vzbuzuje vlnu zájmu a je otázkou, jestli může konkurence rychle a jednoduše na nastalou situaci zareagovat.

V České republice nabízí možnost placení mobilem pouze GE Money Bank a ČSOB. První ze zmíněných bank vám platební kartu do mobilu dá, pokud jste klientem O2. Probíhá i testování s operátorem Vodafone. Druhá banka pak službu zkouší v pilotním provozu s T-Mobilem. S O2 řešila placení mobilem i Komerční banka, ale ta jej aktuálně klientům nenabízí.

Mobilem to jde, ale jinak

Placení mobilním telefonem tak zatím v Česku není vůbec běžnou záležitostí a Apple na tom nejspíš ještě nějakou dobu nic nezmění. V případě placení mobilem jsou (a asi ještě dlouho budou) v České republice populární jiné metody. Většina z nich bohužel nefunguje pro běžné nákupy v obchodech.

 

Zdroj: Flickr, Joe Ross, ilustrační foto
Ilustrační foto. Zdroj: Flickr, Joe Ross

Třeba premium SMS, které jsou hojně využívány k drobným transakcím, například při placení různých služeb na internetu, nákupu jízdenek MHD nebo placení parkovného. K účtu svého mobilního operátora si můžete například nechat připsat platby za aplikace pro váš mobilní telefon.

A banky, kterým se nechce dohadovat s operátory a testovat každý mobilní telefon a jeho spolehlivost pro NFC platby, také přišly se svým vlastním způsobem. Zákazníkům vydávají takzvané bezkontaktní nálepky. Jde o náhrady klasických platebních karet ve formě nálepky s NFC čipem uvnitř. Fungují jako klasická debetní karta, přilepit si je můžete téměř kamkoli – i na onen mobilní telefon.

Zákazníkům je momentálně nabízí Citybank, ČSOB, Česká spořitelna, GE Moneybank a Raiffeisenbank.

Konkurence má o čem přemýšlet

Apple výrazně zjednodušil možnosti placení právě díky tomu, že vyřadil z rovnice mobilní operátory. Konkurence má o čem přemýšlet, stávající způsob NFC plateb pomocí mobilů je totiž rázem z administrativního hlediska příliš komplikovaný.

Zdroj: Flickr, Scott Swigart
Ilustrační foto. Zdroj: Flickr, Scott Swigart

Banka a operátor se musí dohodnout na spolupráci, vše pečlivě otestovat a následně mohou službu nabízet zákazníkům. Ti si často musí vyměnit starší SIM za NFC SIM. Následně musí zákazník do své banky službu zprovoznit. A ještě přitom musí mít mobilní telefon, který operátor pro danou službu podporuje. Stává se, že i podporovaný model se se změnou firmwaru stane pro platby nepoužitelným.

S Apple Pay stačí mít platební kartu od podporované banky a iPhone 6 nebo 6 Plus. Údaje karty zadá zákazník do aplikace Passbook a je to. Karet tu může mít víc, pro každou platbu lze vybrat tu pravou. Navíc pro placení není nutné používat PIN, platba se autorizuje pomocí otisku prstu na senzoru Touch ID.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Digitálně (s)právně už za týden. Jak vydělávat online bez obav z právníků

Moderní konference o internetovém právu Digitálně (s)právně vám pomůže surfovat bez toho, abyste se v tom každou chvíli koupali. Zkušení právníci poradí s vydáváním a přebíráním obsahu, kampaněmi na sociálních sítích, soutěžemi a reklamou, správou diskuzních fór i změnami v elektronické fakturaci. A za celou konferenci přitom nedáte víc, než byste běžně dali jednomu právníkovi za hodinu…
Přečtěte si více

Nekrology, modrý měsíc, Windows 10: Čechy zřejmě tentokrát na webu zajímala mystéria

Nedá se nic dělat, občas žebříček hledanosti na webu připomíná stránku s nekrology. Aktuální vydání toto pravidlo potvrzuje. Navíc se dostalo i na podobně mysteriózní témata, do středu zájmu se vecpal modrý měsíc či Windows 10. Hledání Seznamu zkrátka odpovídá na všechny neznámé v životě člověka. Na co se tedy ptal tentokrát?