V květnu startuje projekt WiFi4EU. Má přinést internet zdarma i do českých obcí

Celkem 120 milionů eur chce vynaložit Evropská unie v rámci první výzvy v programu WiFi4EU na bezplatný internet na veřejných místech. Možnost načerpat dotaci ve výši 15 tisíc eur (zhruba 380 tisíc korun) mohou jakákoliv města a obce v Evropské unii. Bezplatná Wi-Fi se má díky tomu budovat v parcích, knihovnách, zdravotních střediscích nebo muzeích.

Program WiFi4EU má obsahovat několik podobných výzev. Tu první vyhlásí Evropská komise v úterý 15. května ve 13 hodin – a tento termín by si měly všechny zainteresované obce zapsat do kalendářů. Při čerpání této finanční dotace totiž půjde o rychlost.

Nejrychlejší vyhrává

„Co nejdříve si o jednu z poukázek v hodnotě 15 000 eur zažádejte. Vše potřebné najdete na www.wifi4eu.eu,“ radí tuzemským samosprávám ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. „O dotaci budou moci požádat i subjekty, které jednají jménem měst a obcí. K tomu musí učinit dva kroky: zaregistrovat se, což lze už teď, a podat žádost, což bude možné po oficiálním zahájením výzvy, tedy od 15. května jedné hodiny odpoledne.“

Na času registrace nezáleží, ale je jednodušší ji provést dopředu. Rozhodovat pak bude rychlost podání samotné žádosti, jak upřesňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro internetizaci Ondřej Malý a doplňuje podmínky dotace.

„Poukázky WiFi4EU bude možné využít na vybavení a instalaci Wi-Fi hotspotů. Internetové připojení a údržbu zařízení budou platit sami žadatelé, tedy samosprávy. Podmínkou bude, aby uživatelé mohli bezplatné internetové připojení ve veřejných prostorách využívat nejméně tři roky,“ uvedl Malý.

Zdarma a bez reklam

Wi-Fi hotspoty budou muset být umístěné v centrech veřejného života, což mohou být nádraží, sídla institucí, parky, náměstí a tak dále. Poukázku v hodnotě 15 tisíc eur ale bude možné využít také na částečné financování dražších projektů. To se týká například kompletního nového vybavení pro městskou Wi-Fi nebo zmodernizování stávající techniky. Zbytek pak obec či město doplatí z vlastního rozpočtu.

Evropská komise chce poukázky na bezplatný internet rozdat do všech členských států, to znamená, že každá země v rámci první výzvy získá minimálně 15 poukázek. Do roku 2020 by se mělo do projektu zapojit šest až osm tisíc místních komunit.

Do programu Wifi4EU se k dnešnímu dni (7. 5. 2018) zaregistrovalo přes 16 tisíc municipalit z členských zemí. Z České republiky je prozatím registrovaných přes 350 měst a obcí. Jsou mezi nimi jak malé obce, tak i velká města jako Praha nebo Brno. Seznam obcí, které mohou o poukázku zažádat, sestavila Komise ve spolupráci s úřady členských států. V České republice jich je přes šest tisíc (seznam zde).

Kdo bude dotovanou síť na základě 15tisícové poukázky stavět, bude ji muset občanům nabízet zdarma a také bez reklam. Zároveň nebude možné tuto Wi-Fi síť využívat ke sběru osobních údajů. Evropská komise zároveň tvrdí, že bude vyžadovat, aby minimální rychlosti připojení byla 30 Mb/s.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Top virály týdne: Polonahý Beckham a šílenci z Old Spice, GoDaddy i Taxíku

Ozvěny Super Bowlu nám vydají na obsah ještě asi na pár týdnů. Kromě bizarních spotů na Old Spice a GoDaddy, nebo zábavného Samsungu, se objevují ale i věci mimo Super Bowl. Jako třeba polonahý David Beckham, kterého si pro H&M odrežíroval Guy Ritchie. Pozadu nezaostává ani český Youtube - tentokrát s povedeným dílem veřejnoprávního Taxíku.