V hackathonu Kóduj pro Česko uspěla pražská mapa tržních míst, která zatočila s daty z Wordu

V Praze se během posledního květnového víkendu uskutečnil dalšího hackathon. Tentokrát šlo o pátý ročník opendatové akce Kóduj pro Česko, který má za cíl podpořit proces otevírání dat v městech a obcích. Mezi úspěšnými projekty byly mapa tržních míst, mapa oddlužení nebo offlinová volební kalkulačka.

V rámci hackathonu Kóduj pro Česko, který pořádala Nadace OSF a její fond Otakara Motejla, dostali programátoři následující zadání: vyvinout nástroje, které městům a obcím pomohou s přípravou na otevření jejich dat a s využíváním otevřených technologií obecně. Nakonec vzniklo celkem pět prototypů aplikací.

Vítězný projekt, který dokázali autoři nakódovat za tradičních 48 hodin, ukázal inovativní práci s daty ve formátu Word, jež se týkaly Tržního řádu města Prahy. Programátoři je převedli do otevřeného a strojově čitelného formátu a zobrazuje je na mapě. Zároveň uživatelům umožňuje zaregistrovat si jakékoliv nové tržní místo online.

Mapy a offlinová kalkulačka

Podnikatelům může mapa sloužit k evaluaci tržních míst v okolí. Úředníkům pomůže při schvalování nových tržních míst. Zavedení do praxe je poměrně jednoduché. Vítězný tým proto doufá, že by projekt mohl inspirovat další města k otevření svých dat.

Volební kalkulačka offline obsadila třetí místo

Druhé místo získala Mapa oddlužení. Autoři chtěli poukázat na to, že v České republice stále zůstává obrovské množství lidí v dluhové pasti, kteří nemohou institut oddlužení využít a vrátit se do normálního života. Cílem Mapy oddlužení bylo vizualizovat tento problém na lokální úroveň. Projekt pracoval s daty z insolvenčního rejstříku. Mapu mohou využívat zejména místní samosprávy, kraje, k efektivní alokaci finančních prostředků tam, kde je to nejvíce potřeba.

Třetí místo už nezískala mapa, ale Volební kalkulačka offline. V jejím názvu je obsaženo vše důležité, hlavním cílem projektu má být nicméně nastolení diskuze o veřejných tématech. Offlinová volební kalkulačka využívá webovou aplikaci s rozpoznáváním obrazu a představuje způsob, jak pomocí nálepek, plakátu a této chytré aplikace zjistit volební shodu.

„Pátým ročníkem hackathonu jsme se rozhodli jít ve stopách globální iniciativy ‚Code for…‘ (Kóduj pro…), která reaguje na stále více se rozšiřující mezeru v oblasti využívání digitálních technologií, a to mezi veřejným a neziskovým sektorem na jedné straně a soukromým sektorem na straně druhé,“ uvedla Lenka Kováčová z Nadace OSF.

„Hackathon Kóduj pro Česko měl otestovat, jestli se myšlenka spolupráce mezi těmito sektory dá přenést i do České republiky. Tím, že výstupy hackathonu reagovali na konkrétní zadání, vrůstá pravděpodobnost, že budou v budoucnu aktivně využívány. Věříme, že se díky podobným akcím podaří zavést stále potřebnější digitalizace i do státní správy a samosprávy,” dodala Kováčová.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Prohlédněte si největší panoramatickou fotografii Prahy

360Cities, česká společnost provozující největší internetovou kolekci ohromujících panoramatických fotografií s geografickou lokalizací, vytvořila 360° panoramatický snímek Prahy. Fotografie byla sestavena z 2600 samostatných fotografií pořízených z Petřínské rozhledny. S celkovým rozlišením 33,8 gigapixelů se jedná o vůbec největší fotografii Prahy, jaká byla kdy pořízena.