Twitter zveřejnil první Transparency Report

Po vzoru Googlu zveřejnil Twitter k příležitosti blížících se oslav amerického Dne nezávislosti a také uplynutí prvního pololetí statistiku všech podle zákona podaných žádostí o data uživatelů nebo o stažení obsahu. Obavy z ústupků represivním režimům se nepotvrdily, statistikám kralují Spojené státy.

V případě Twitteru jde o první Transparency Report vůbec, přestože společnost již delší dobu zveřejňuje všechny žádosti o stažení obsahu na základě autorských práv na webu Chilling Effects. Report přichází poté, co Twitter vyvolal počátkem roku bouři nevole rozhodnutím reagovat lokálně a podle místních zákonů na žádosti o stažení obsahu v zemích, kde je přítomný – tedy zneviditelněním dotčených tweetů jen na území určitých států. I v tomto kontextu tak jde o jakési zúčtování toho, jak Twitter naložil s tehdejší změnou směru, kvůli níž se obhájci lidských práv obávali potlačování svobody slova v agresivnějších režimech.

Twitter zveřejnil celkem tři tabulky, které popisují, jak s právními žádostmi nakládal. Pokud jde o žádosti oficiálních orgánů o stažení obsahu, ať už soudní příkazy nebo rozhodnutí správních orgánů, obdržela jich společnost celkem šest a nevyhověla ani jedné. V případech vyžadování dat o uživatelích Twitter data vydal v 63 procentech z 849 žádostí. Naprosto jednoznačně kralovaly v počtu žádostí Spojené státy s počtem 649, druhé bylo Japonsko (98). Velká Británie a Kanada se podělily o třetí a čtvrté místo s počtem 11 žádostí, ostatní země měly všechny pod 10 a jejich žádostem bylo vyhověno jen velmi zřídka.

Žádosti o data uživatelů

Poslední statistikou pak jsou žádosti o stažení obsahu na základě autorských práv. Ty probíhají na základě amerického zákona DMCA na ochranu autorských práv v digitálním prostředí. Tato statistika se týká pouze Spojených států, v nichž bylo takto staženo celkem 5275 tweetů a 599 mediálních příloh typu obrázků.

Statistiky žádostí podle DMCA

Na základě nastíněných statistik lze konstatovat, že se obavy z chování Twitteru v oblasti stahování obsahu či vydávání informací o uživatelích zdaleka nepotvrdily. Jednoznačně nejvíc žádostí, kterým je vyhověno, totiž probíhá pouze interně v rámci USA. Žádostem ostatních zemí, a to i v rámci právně a politicky vyspělého světa, není v drtivé většině případů vůbec vyhověno.

Via Twitter

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Internetový uživatel dokáže poskytnout řádnou zpětnou vazbu. Dokázalo to hledání na webu z minulého týdne

Tak je to zase tady, televize začala po prázdninách pořádně fungovat, a tak se můžou internetoví uživatelé hrdě soustředit na hledání životních příběhů, které jim naservíruje. Ale nejen to. Na pomyslném vrcholu zájmu průměrného hledače, který se dá zjednodušit na trio reality show - slavné osobnosti - sport, si po čase našla místo iniciativa na zesměšnění už tak směšného projektu. To Češi prostě umí. Máme tu nových pět hesel, která lidé ťukalu do vyhledávače Seznamu.