Twitter zveřejnil první Transparency Report

Po vzoru Googlu zveřejnil Twitter k příležitosti blížících se oslav amerického Dne nezávislosti a také uplynutí prvního pololetí statistiku všech podle zákona podaných žádostí o data uživatelů nebo o stažení obsahu. Obavy z ústupků represivním režimům se nepotvrdily, statistikám kralují Spojené státy.

V případě Twitteru jde o první Transparency Report vůbec, přestože společnost již delší dobu zveřejňuje všechny žádosti o stažení obsahu na základě autorských práv na webu Chilling Effects. Report přichází poté, co Twitter vyvolal počátkem roku bouři nevole rozhodnutím reagovat lokálně a podle místních zákonů na žádosti o stažení obsahu v zemích, kde je přítomný – tedy zneviditelněním dotčených tweetů jen na území určitých států. I v tomto kontextu tak jde o jakési zúčtování toho, jak Twitter naložil s tehdejší změnou směru, kvůli níž se obhájci lidských práv obávali potlačování svobody slova v agresivnějších režimech.

Twitter zveřejnil celkem tři tabulky, které popisují, jak s právními žádostmi nakládal. Pokud jde o žádosti oficiálních orgánů o stažení obsahu, ať už soudní příkazy nebo rozhodnutí správních orgánů, obdržela jich společnost celkem šest a nevyhověla ani jedné. V případech vyžadování dat o uživatelích Twitter data vydal v 63 procentech z 849 žádostí. Naprosto jednoznačně kralovaly v počtu žádostí Spojené státy s počtem 649, druhé bylo Japonsko (98). Velká Británie a Kanada se podělily o třetí a čtvrté místo s počtem 11 žádostí, ostatní země měly všechny pod 10 a jejich žádostem bylo vyhověno jen velmi zřídka.

Žádosti o data uživatelů

Poslední statistikou pak jsou žádosti o stažení obsahu na základě autorských práv. Ty probíhají na základě amerického zákona DMCA na ochranu autorských práv v digitálním prostředí. Tato statistika se týká pouze Spojených států, v nichž bylo takto staženo celkem 5275 tweetů a 599 mediálních příloh typu obrázků.

Statistiky žádostí podle DMCA

Na základě nastíněných statistik lze konstatovat, že se obavy z chování Twitteru v oblasti stahování obsahu či vydávání informací o uživatelích zdaleka nepotvrdily. Jednoznačně nejvíc žádostí, kterým je vyhověno, totiž probíhá pouze interně v rámci USA. Žádostem ostatních zemí, a to i v rámci právně a politicky vyspělého světa, není v drtivé většině případů vůbec vyhověno.

Via Twitter

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Prohlédněte si největší panoramatickou fotografii Prahy

360Cities, česká společnost provozující největší internetovou kolekci ohromujících panoramatických fotografií s geografickou lokalizací, vytvořila 360° panoramatický snímek Prahy. Fotografie byla sestavena z 2600 samostatných fotografií pořízených z Petřínské rozhledny. S celkovým rozlišením 33,8 gigapixelů se jedná o vůbec největší fotografii Prahy, jaká byla kdy pořízena.
Přečtěte si více

Můj trip do Valley a lean startup jako návrat zdravého rozumu

Na konci minulého roku jsem poprvé navštívil USA. Konkrétně jsem letěl do San Franciska na dvě konference a jeden workshop, abych načerpal inspiraci pro konferenci WebExpo Prague, jíž jsem zakladatelem. Rád bych vám popsal, co jsem si ze své cesty odnesl - pár postřehů ohledně startupových trendů a také několik nahlédnutí do mentality Američanů.