Turris Omnia: Bezpečný router se na Indiegogo stal nejúspěšnějším českým projektem

Open source router s pokročilými bezpečnostními funkcemi Turris Omnia se stal nejúspěšnějším projektem pocházejícím z České republiky na crowdfundingovém portálu Indiegogo. Cílová částka byla „pouze“ 100 tisíc dolarů, momentálně se ale tvůrcům podařilo nasbírat více než 470 tisíc dolarů, tedy více než 11 milionů korun.

Vývoj routeru zabezpečuje sdružení CZ.NIC, správce národní domény .CZ. Za tímto účelem byl založen neziskový výzkumný projekt Turris, který pomáhá uživatelům s ochranou domácí sítě.

Podle sdružení projekt potvrzuje, že bezpečnost je v celém světě velké téma, a to nejen z pohledu firem, organizací a vlád, ale i domácností. Ty jsou stále častěji vybavovány chytrou elektronikou a spotřebiči, které vyžadují nové způsoby ochrany.

„Úspěch routeru Turris Omnia ukazuje, že si uživatelé uvědomují, jak je důležité být při pobytu na internetu chráněn, a to i z pohledu hardwaru,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC. A dodává, že podpora backerů firmu zavazuje k tomu, aby se projektu věnovala i v budoucnu. „Toto naše zařízení vyplňuje mezeru na trhu výkonných bezpečných routerů nejen pro domácnosti, ale například také středně velké firmy,“ věří Filip.

Jak je možné, že nějaký router dokáže tak zaujmout? Jeho tvůrci argumentují opravdu žalostnou úrovni bezpečnosti klasických routerů, které využívá většina domácností. Už v momentě, kdy si ho doma zapojíte do sítě, je podle nich v otázce bezpečnosti minimálně rok pozadu.

Problém pak může nastat například ve chvíli, kdy útočník hackne samotný router, pomocí čehož vás může přesměrovávat na jakékoliv stránky (a vy si toho nemusíte všimnout). A právě to se snaží s routerem Turris Omnia změnit. Pomocí automatických aktualizací by měl být odolný vůči bezpečnostním hrozbám.

Router kromě bezpečnosti nabízí několik dalších vychytávek – slot na SIM karty, hodiny reálného času zálohované baterií, kryptočip pro bezpečné generování náhodných čísel, stmívatelné RGB diody, pin-headery s GPIO, I2C, SPI a další.

CZ.NIC zatím bylo schopné vyvinout jen funkční prototyp. Proto se obrátilo na crowdfundingovou platformu, kde se snažilo nasbírat dostatek peněz, aby mohlo router začít vyrábět i fyzicky. Tento cíl byl splněn, zatím ale není jasné, kdy se první kusy začnou prodávat. Popisek na Indiegogo slibuje dodání už v dubnu.

turris omnia

 

Po některých odměnách Turris Omnia na crowdfundingovém serveru se jen zaprášilo. I tak jen pro pořádek dodáváme, že nejde o jediný český projekt, který dokázal na zahraničních serverech nasbírat milionové částky. Třeba zařízení Angee (které se nám líbí natolik, že jsme ho zařadili mezi pět nejzajímavějších startupů letoška) nashromáždilo na Kickstarteru přes půl milionu dolarů, tedy asi třináct milionů korun. Warhorse Studios na Kingdome Come na stejném serveru muselo několikrát rozšiřovat nabídiku odměn a ukořistilo přes milion liber, další peníze získávalo už na svém webu. A třeba jen v roce 2014 crowdfunding Čechům přinesl na 70 milionů korun.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Wake the f**k up!

Objevování výjimečnosti ve zdánlivě obyčejných věcech je jednou ze základních disciplín marketingu. A že se to tentokrát povedlo. Facebook je výjimečný, Guinness je výjimečný, Obamova předvolební kampaň je výjimečná a nakonec i malá švýcarská vesnička jako je Obermutten může být výjimečná.