TikTok přistoupil na dohodu, za údajné porušení soukromí amerických dětí zacáluje 92 milionů dolarů

Sociální síť TikTok patří mezi ty nejrychleji rostoucí a oblibě se těší zejména mezi mladými a velký úspěch má také u dětí. Děti a sociální sítě = průšvih… Skupina rodičů ve Spojených státech podala hromadnou žalobu na TikTok obviňující platformu z porušování soukromí nezletilých uživatelů. Čínská společnost souhlasila s vyrovnáním ve výši 92 milionů dolarů, aby ukončila proces, který by se mohl táhnout déle než se Mark Zuckerberg ploužil na výslech do Kongresu.

„Ačkoliv s těmito tvrzeními nesouhlasíme, namísto zdlouhavých soudních sporů bychom rádi zaměřili své úsilí na vybudování bezpečné a radostné zkušenosti pro komunitu TikTok,“ citovala společnost agentura Reuters.

Hromadná žaloba podaná v roce 2020 ve státě Illinois sestává z 21 stížností podaných rodiči nezletilých uživatelů. Tvrdí, že platforma TikTok, vlastněná společností ByteDance, „proniká do zařízení svých uživatelů a získává širokou škálu soukromých dat (…) mimo jiné za účelem cílení reklamy a získání výhod.“ 

Právní zástupci žalobců tvrdí, že TikTok nezákonně shromažďoval biometrické údaje od mladých lidí za účelem doporučení obsahu a pro komerční účely. Obviňují platformu také z toho, že tyto údaje uchovává v Číně a potenciálně tak vystavuje uživatele sledování ze strany úřadů této země.

Společnost popírá, že by její aplikace shromažďovala biometrické údaje nebo sdílela informace s čínskými úřady. V dokumentech požadujících schválení dohody se uvádí, že byla dokončena po „interním pohledu odborníků na zdrojový kód TikTok“ a rozsáhlém mediačním úsilí.

Podle dokumentů předložených u okresního soudu státu Illinois je mezi vyrovnáním ve výši 92 milionů dolarů mezi dotčenými uživateli a společností ByteDance ještě souhlas soudce, což může trvat několik měsíců, jak uvedl právní zástupce TikToku.

Zdroj: Entrepreneur.com

Total
4
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co se smí a nesmí online? Digitálně (s)právně už ve středu

Někdy ani Wikipedie nestačí. Nechte si poradit od předních českých právníků s internetovým marketingem, publikováním obsahu a elektronickou fakturací. Dozvíte se, jak se úspěšně bránit, zjistíte, na co konkrétně si dát pozor, a získáte sebejistotu v tom, co děláte. A za celý den přitom nedáte víc, než byste běžně dali právníkovi za hodinu…