Těšíte se na Spotify HiFi? A jste si jistí, že poznáte rozdíl?

Služba Spotify spustí bezztrátový stream, jak už jsme informovali. Za perfektní zvuk si uživatelé budou muset připlatit – očekává se měsíční předplatné ve výši 20 dolarů. Ale pořád – za bezztrátový stream je to přijatelná cena, pokud ovšem opravdu poznáte rozdíl…

Ostatní poskytovatelé streamů hudby, kteří už nabízejí „lepší“ zvuk, se totiž poměrně často ocitají pod palbou kritiky za to, že rozdíl mezi běžným streamem a tzv. „Hi-Fi“ není slyšet.

Spotify Premium momentálně v základním předplatném za 9,99 dolaru měsíčně nabízí maximálně 320kbps přenos (256 kbps na webu), pokud je to v nastavení aplikace povolené.

I když při nízkých datových přenosech mohou být rozdíly mezi ztrátovým a bezztrátovým zvukem zcela zřejmé, řada lidí nerozezná bezztrátový soubor od 256kbps MP3 – natož soubor komprimovaný modernějším Ogg kodekem, který používá Spotify.

Náš sluch je vystaven velkému množství „placeba“. Pouhé přesvědčení, že určité vylepšení nebo určitá specifikace zlepší zvuk reproduktorů nebo sluchátek, často způsobí spíše jakési „zlepšení“ než skutečnou změnu. Samozřejmě, že hardcore audiofilové odpřisáhnou, že slyší každičkou nuanci, ale běžný posluchač nemusí rozdíl poznat.

Vzhledem k tomu, že služba „HiFi“ od Spotify se spustí až v průběhu letošního roku, není možné si ji přímo vyzkoušet a okusit bezztrátové streamování. Nicméně je celkem snadné zjistit, zda právě teď poznáte rozdíl mezi zvukovými soubory s různými bitraty a kompresemi.

Dobrý test nabízí například Digital Feed ABX Test, který vám přehraje celkem tři zvukové soubory – vzorek A a B – a také cílový vzorek. Vaším úkolem je říct, zda A nebo B odpovídá cíli, a můžete si vybrat mezi rychlejším testem „poznám lossy vs. lossless“ na pěti tracích, testem na deseti tracích, nebo megatestem na 20 tracích. Jinými slovy, test kontroluje, zda poznáte rozdíl mezi ztrátovou a bezztrátovou verzí písně. A není to tak snadné, jak se může zdát.

Kdo chce investovat do HiFi předplatného na Spotify, ten také musí počítat s tím, že vedle sluchu by měl mít také vybavení – Hi-Fi sluchátka, reproduktory… Zkrátka a dobře – pro ty, kteří poslouchají Spotify v autě nebo cestou do práce na Bluetooth sluchátkách od telefonu, nemá tak úplně smysl připlácet si za „kvalitnější“ zvuk. 

A ze světa bezztrátových přenosů, kompresí a MP3 ještě jedno zajímavé vysvětlení:

Zdroj: lifehacker.com

Total
18
Shares
Další články
Přečtěte si více

Hudba on-line, nebo on air? Jak Češi poslouchají hudbu

Způsob prodeje a poslechu hudby zaznamenal za posledních pár let ohromný rozvoj. CD vystřídal formát MP3 a klasické walkmany zase přenosné přehrávače a telefony. Jak poslouchají hudbu Češi? Odpověď poskytuje průzkum Seznam.cz, který tradičně vytvořil i několik pohledných grafů.